Czy można przerwać urlop dla poratowania zdrowia?

• Autor: Irena Sawa

Od 10 lat jestem nauczycielką. Od ponad pół roku przebywam na urlopie dla poratowania zdrowia, a obecnie jestem w ciąży. Czy na okres letni mogłabym przerwać ten urlop i przejść na zwolnienie lekarskie? Ile dni muszę być na zwolnieniu podczas wakacji, aby przysługiwał mi po urlopie macierzyńskim 6-tygodniowy urlop wypoczynkowy?

Zgodnie z art. 73 ust. 1, ust. 8 i ust. 10 ustawy Karty Nauczyciela dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.

Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu.

O potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela.

Tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, poz. 1991).

Podmiotem uprawnionym do wydania orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia jest wyłącznie lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela.

Definicja „lekarza ubezpieczenia zdrowotnego” znajduje się w art. 5 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.). W myśl tej definicji lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego jest lekarz będący świadczeniodawcą lub lekarz wykonujący zawód u świadczeniodawcy, z którym to świadczeniodawcą zawarto umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Orzeczenie jest wydawane na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego, wyników badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie lekarz uznał za niezbędne, a także dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.

Jeżeli nauczyciel nie godzi się z orzeczeniem, może złożyć w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia odwołanie do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce wydania orzeczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie.

Z tytułu orzekania o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia od nauczyciela nie mogą być pobierane żadne opłaty (art. 73 ust. 9 Karty Nauczyciela); jest to zatem świadczenie finansowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości, jaka przysługiwała mu w dniu nabycia uprawnień i rozpoczęcia korzystania z urlopu, dodatek stażowy, dodatek tzw. wiejski, o którym mowa w art. 54 ust. 5 Karty Nauczyciela, a także dodatek mieszkaniowy.

„Wynagrodzenie otrzymane przez nauczyciela w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nie jest uwzględniane przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłacanego na podstawie ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej” (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10.10.2000 r., sygn. akt III ZP 22/00, OSNP 2001, nr 5, poz. 142).

Wracając do meritum problemu, stwierdzić należy, że skoro lekarz decyduje o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, to również ten sam lekarz winien decydować o jego wcześniejszym zakończeniu.

Z uwagi na powyższe proponuję kontakt z lekarzem, który wydał orzeczenie o potrzebie skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Lekarz ten winien podjąć decyzję, czy w chwili obecnej przysługuje Pani urlop, biorąc pod uwagę stan zdrowia, czy też nie przysługuje.

Jeżeli lekarz leczący wyda orzeczenie, iż Pani stan zdrowia uległ poprawie i nie jest konieczne dalsze korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia, to wówczas takie orzeczenie przedłoży Pani pracodawcy. Dyrektor szkoły na podstawie orzeczenia przerwie bieg urlopu dla poratowania zdrowia.

Inne rozwiązanie w przedmiotowej sprawie może być takie, że Pani w trakcie urlopu zdrowotnego przechodzi bezpośrednio po urodzeniu dziecka na urlop macierzyński, wówczas urlop zdrowotny powinien być automatycznie zakończony.

Urlop macierzyński jest odrębnym uprawnieniem pracownika związanym z rodzicielstwem, przysługuje nauczycielowi na podstawie art. 180 Kodeksu pracy.

Termin urlopu macierzyńskiego jest ściśle określony i może być udzielony na co najmniej 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu bądź po porodzie w całości lub części niewykorzystanej przed porodem.

Pracownica po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego może zrezygnować z pozostałej jego części. W tym przypadku jednak do złożonego pisemnego wniosku w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego musi dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika–ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika.