Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie mieszkania pasierbowi - najlepsze rozwiązanie

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 23.02.2019

Moja sprawa dotyczy przekazania mieszkania własnościowego mojej macochy, przez macochę mi, czyli pasierbowi. Macocha ma rodzeństwo, które nie rości żadnych pretensji do tego mieszkania. Macocha proponuje załatwić to poprzez testament. Ja szukam innej formy, czyli czegoś, co można by zrealizować już teraz. Czy istnieje optymalna forma przekazania nieruchomości? Jakie jest najlepsze rozwiązanie? Może sprzedaż „za złotówkę”? Zależy mi, by macocha do śmierci mogła mieszkać w tym lokalu.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisie sprawy wskazał Pan, iż istotne jest dla Pana, aby macocha miała zapewnione dożywotnie zamieszkiwanie w nieruchomości. W rezultacie dobrym rozwiązaniem będzie umowa dożywocia. Zgodnie z art. 908 Kodeksu cywilnego „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

 

Co istotne, w myśl art. 910 przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie następuje z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia. Oznacza to, że własność nieruchomości przejdzie na Pana w momencie ustanowienia dożywocia (a nie dopiero w chwili śmierci macochy, jak ma to miejsce w przypadku testamentu).

 

Odnośnie natomiast kosztów dożywocia wskazać należy, że umowa ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek zapłaty podatku ciąży na nabywcy nieruchomości. Stawka podatku wynosi 2% i podatek ten obliczany jest od rynkowej wartości nieruchomości.

 

Odnośnie natomiast sprzedaży, to sprzedaż za symboliczną kwotę jest raczej niemożliwa w świetle prawa. Cena powinna odpowiadać wartości rynkowej nieruchomości. Ponadto organy podatkowe mają możliwość zakwestionowania ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej i wymierzenia podatków od rzeczywistej wartości. Fakt, że umowa sprzedaży przenosi własność nieruchomości z chwilą jej zawarcia, jednak nie zabezpiecza interesów zbywcy w taki sposób, jak to czyni umowa dożywocia. Umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak umowa dożywocia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przekazanie mieszkania pasierbowi - najlepsze rozwiązanie

 

Kolejną opcją może być darowizna. Również w przypadku darowizny własność nieruchomości przechodzi na obdarowanego z chwilą jej dokonania. Umowa ta jednak nie chroni darczyńcy i nie zapewnia mu prawa zamieszkiwania w nieruchomości. Ponadto darowizna może zostać odwołana przez darczyńcę. Jak bowiem stanowi art. 898 „darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności”. Plusem tej opcji jest całkowite zwolnienie od podatku od spadków i darowizn, gdyż zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalania się od podatku nabycie w drodze darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

 

Biorąc jednak pod uwagę chęć uregulowania sytuacji prawa własności w sposób jak najszybszy oraz zapewnienie dla macochy prawa zamieszkiwania oraz innych świadczeń w mieszkaniu, uważam, że najlepszą opcją w tym przypadku będzie umowa dożywocia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Użytkowanie określonego pomieszczenia

W 2004 r. moja żona otrzymała w darowiźnie nieruchomość (niewielki dom) od swojej mamy. W zamian jest zapis o bezpłatnym prawie użytkowaniu przedmiotu darowizny. Dom składa się z dwóch pokoi na górze, jednego na dole, do tego po łazience na każdym piętrze i kuchni na parterze. Nasze dz

Wierzyciele straszą nas egzekucją z nieruchomości - co robić?

Ja i mąż otrzymaliśmy kilka lat temu od moich rodziców w darowiźnie dom i gospodarstwo. Zapis miał związek z uzyskaniem uprawnień do emerytury z KRUS-u przez moją mamę. W tym czasie (oraz wcześniej i później) mój ojciec prowadził swoją firmę. Miał wówczas i potem długi z tego tyt

Mama szantażuje mnie, że odwoła darowiznę

10 lat temu otrzymałam od moich rodziców aktem darowizny dom. 3 lata temu zmarł mój ojciec i zostałam w tym domu sama z mamą. Od czasów darowizny utrzymuję dom sama. Stosunki między mną i mamą zawsze były dobre. Ostatnio coś się z mamą stało, gdyż straszy i szantażuje mnie, że odw
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »