.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przepisanie mieszkania spółdzielczego na jedynaka

• Opublikowano: 11-07-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja mama w wieku 81 lat zacznie leczenie onkologiczne i nikt nie wie, jak to się zakończy. Jestem jedynakiem, ojciec nie żyje. Mieszkam w UK, ale meldunek nadal mam w tym mieszkaniu. Mama posiada mieszkanie własnościowe spółdzielcze. Chcemy je jakoś zapisać na mnie, aby uniknąć postępowań sądowych dotyczących spadku itp. Co powinniśmy zrobić? Założyć księgę wieczystą mieszkania, a potem co? Akt poświadczenia dziedziczenia, akt darowizny czy testament? Chodzi mi o pozbycie się żmudnej drogi sądowej w kwestii ewentualnego nabycia tego mieszkania.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przepisanie mieszkania spółdzielczego na jedynaka

Przepisanie mieszkania spółdzielczego na syna

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić użyte przez Pana pojęcia w zapytaniu oraz wskazać, jakie skutki wiążą się z ich podjęciem, a także – kiedy mogą być podjęte.

 

Zgodnie z art. 941 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360), zwanej dalej Kodeksem cywilnym lub w skrócie K.c., „rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament”. Sporządzenie testamentu przez Pana mamę będzie wymagało przeprowadzenia postępowania spadkowego po jej śmierci. „Oświadczenie o prostym przyjęciu spadku lub z dobrodziejstwem inwentarza albo o odrzuceniu spadku może być złożone przed notariuszem lub w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie. Notariusz lub sąd prześle niezwłocznie oświadczenie, wraz z załącznikami, do sądu spadku” – art. 640 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 1805). Zatem taki sposób zabezpieczenia majątku spadkowego będzie powodował konieczność prowadzenia postępowania spadkowego.

Sporządzenie umowy darowizny

Aktualnie mama nie może sporządzić aktu poświadczenia dziedziczenia, gdyż dokument taki sporządza notariusz po śmierci spadkobiercy. Zatem dokumentu tego nie można w realiach przedmiotowej sprawy zastosować. Zasadne byłoby sporządzenie umowy darowizny, która uregulowana jest od art. 888 K.c. do art. 902 K.c. „przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. W przypadku zawarcia umowy darowizny stanie się Pan właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu już za życia Pana mamy. W takiej sytuacji nie będzie konieczności prowadzenia postępowania spadkowego po śmierci mamy. Umowa darowizny powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, a zatem wymaga wizyty u notariusza. Warto w umowie darowizny zastrzec, że na nieruchomości zostanie ustanowiona dla mamy służebność mieszkania, co oznacza, że mamie będzie przysługiwało prawo do zamieszkiwania w tej nieruchomości aż do śmierci.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu