Mamy 8664 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie przez wujka i ciocię mieszkania

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 03.02.2018

..

Moja ciocia i wujek, którzy nie mają dzieci, chcą przepisać swoje mieszkanie spółdzielcze własnościowe mojej córce. Jak to najlepiej przeprowadzić?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Skoro Pańskie wujostwo ma wolę zbyć swoje mieszkanie, to wolno tym osobom tę wolę zrealizować. Właściciel jest uprawniony, między innymi, do zbywania należących do niego rzeczy i praw majątkowych – i to z wyłączeniem innych osób, cytując słowa zawarte w ustawowym określeniu własności, czyli w artykule 140 Kodeksu cywilnego (K.c.). Ta reguła ma zastosowanie również w przypadku takiego ograniczonego prawa rzeczowego (art. 244 i następne K.c.), jakim jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (dokładniej uregulowane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych).

 

Określenie użyte przez Pana (jak i podobne określenia) bywa rozmaicie rozumiane, zaś prawu właściwa jest precyzja. Dlatego trzeba sprawdzić, jaki dokładnie tytuł prawny przysługuje Pańskiemu wujostwu do owego mieszkania; z Pańskich słów wynika, że może to być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo prawo własności – zwłaszcza w budynku z zasobów spółdzielni mieszkaniowej lub we wspólnocie mieszkaniowej, której sprawami zarządza jakaś spółdzielnia mieszkaniowa (na ogół spółdzielnie mieszkaniowe zarządzają nieruchomościami wspólnymi wspólnot mieszkaniowych powstałych w dawnych budynkach spółdzielczych, szczególnie w budynkach wielorodzinnych). Każdy z tych tytułów prawnych może być zbywany oraz podlega prawu dziedziczenia. Dla prawa własności najprawdopodobniej założono księgę wieczystą; proponuję sprawdzić nie tylko treść księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości lokalowej (odrębnej własności lokalu), ale także dla nieruchomości wspólnej („wspólnotowej”), zwłaszcza dlatego, że zdarza się (i to w „majestacie rozporządzenia”, bo o majestacie prawa trudno tu mówić), że treść ksiąg wieczystych, prowadzonych dla nieruchomości wspólnych, nie zgadza się z treścią ksiąg wieczystych, prowadzonych dla nieruchomości lokalowych – niedawno otrzymałem informację, że tym poważnym problemem (o skali ogólnopolskiej) zaczęto zajmować się w Ministerstwie Sprawiedliwości.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przepisanie przez wujka i ciocię mieszkania

 

Wspomniałem wyżej o problemie z księgami wieczystymi, by Pańska córka miała większe szanse podjąć dojrzałe decyzje w związku z odnośną sytuacją, a ponadto sprawdzenie treści właściwych ksiąg wieczystych mogłoby pomóc w ochronie uprawnień Pańskiego wujostwa. Z księgami wieczystymi wiąże się także możliwość założenia księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Założenie księgi wieczystej dla takiego „prawa spółdzielczego” może się przydać nie tylko w celu ochrony przed problemami związanymi z zadłużeniem spółdzielni mieszkaniowej (będącej właścicielem mieszkania, którego dotyczy określone spółdzielcze prawo do lokalu), ale także może się przydać (a nawet okazać niezbędne) dla zabezpieczenia uprawnień zbywców, bo służebność mieszkania (art. 301 K.c., art. 302 K.c.) na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu może zostać wpisana tylko do księgi wieczystej prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a nie do innej księgi wieczystej – prowadzonej czy to dla nieruchomości lokalowej, czy to dla nieruchomości wspólnej („wspólnotowej”).

 

Określenia „zapisać” i „zapisanie” są bardzo nieprecyzyjne – nawet przy ograniczeniu kontekstu do rozrządzeń lub rozporządzeń majątkowych. To też trzeba podkreślić i rozważyć.

 

Pańska ciocia oraz wujek stoją przed podstawowym wyborem: wyzbyć się tytułu prawnego do używanego przez nich mieszkania za swego życia (co oznaczałoby potem zapewne mieszkanie u kogoś, w cudzym mieszkaniu lub domu) albo rozrządzić nim na wypadek śmierci – a więc w sporządzonym przez każdą z tych osób testamencie (art. 941 i następne K.c.). Wspomniałem o odrębnych testamentach, ponieważ śmierć każdego człowieka oznacza otwarcie spadku po nim (art. 922 K.c. w związku z art. 924 K.c.) – także w przypadku śmierci człowieka, który pozostawia owdowiałego małżonka. Spadkodawca jest uprawniony zmienić swój testament albo go odwołać (art. 943 K.c.) – podstawową granicę w tym zakresie stanowią możności (np. zdrowotne lub sytuacyjne). Gdyby ci Państwo zdecydowali się być właścicielami (a właściwie aktualnie współwłaścicielami albo współuprawnionymi w zakresie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) do końca swego życia, to mogliby zdecydować się na sporządzenie testamentów; o takiej treści, że po zmarłym małżonku dziedziczyłby owdowiały małżonek, a następnie (po śmierci wdowy / wdowca) spadkobiercą byłaby osoba wskazana w testamencie (np. Pańska córka) – oczywiście, spadkobierca (owdowiały małżonek) byłby uprawniony swój testament zmienić, a więc także odziedziczonymi po współmałżonku składnikami majątkowymi rozrządzić w sposób odmienny od wcześniej zakładanego. Wprawdzie spadkobierca nabywa spadek wraz ze śmiercią spadkodawcy (art. 925 K.c.), ale w praktyce ważne jest stwierdzenie nabycia spadku.

 

Ci Państwo są uprawnieni również zbyć za swego życia przysługujący im tytuł prawny do mieszkania (własność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Od ich woli oraz od woli nabywcy (Pańskiej córki) zależy, czy doszłoby do transakcji – skutkującej przeniesieniem tytułu prawnego do tegoż mieszkania (art. 155 K.c. w związku z art. 140 K.c.) – oraz na jakich warunkach. Szeroka jest „gama możliwości” – np.: umowa sprzedaży (art. 535 i następne K.c.), umowa darowizny (art. 888 i następne K.c.), umowa dożywocia (art. 908 i następne K.c.). Każdy rodzaj umowy ma swą specyfikę, więc trudno jednoznacznie określić, co byłoby najkorzystniejsze – a zwłaszcza dla kogo najkorzystniejsze lub korzystne.

 

Umowa sprzedaży i umowa dożywocia są (jak większość rodzajów umów) umowami odpłatnymi – obie strony są wzajemnie wobec siebie dłużne i uprawnione; w przypadku umowy sprzedaży nabywca powinien zapłacić cenę, zaś w przypadku umowy dożywocia dożywotnik (na ogół były właściciel) może domagać się nawet znacznego wsparcia ze strony właściciela nieruchomości – oczywiście, każda z takich umów skutkuje przeniesieniem własności nieruchomości lub lokalu (np. mieszkalnego) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W przypadku umowy dożywocia urzędy skarbowe domagają się zapłaty przez dożywotnika podatku dochodowego od osób fizycznych – traktując jako dochód wartość należnych dożywotnikowi świadczeń (wsparcia ze strony właściciela nieruchomości) – obowiązek podatkowy (w zakresie podatku dochodowego) w związku z umową sprzedaży wydaje się oczywistością.

 

Także umowa darowizny skutkuje przeniesieniem własności albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa darowizny jest umową swoistą – nieodpłatną (obdarowany nie ma prawnego obowiązku spełnienia świadczenia wzajemnego). Także w przypadku umowy darowizny na obdarowanym spoczywają określone obowiązki. Zwłaszcza chodzi o obowiązek należytego zachowania wobec darczyńców i osób im szczególnie bliskich – w przeciwnym razie zasadne może okazać się odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego (art. 898 i następne K.c.). Obdarowany niekiedy może być zobowiązany do wspierania znajdującego się w potrzebie darczyńcy (art. 897 K.c.). Z wartością darowizny mogą być związane roszczenia o zachowek (art. 991 i następne K.c.); z przedstawionego opisu sytuacji wnioskuję, że po Pańskiej cioci oraz po Pańskim wujku zapewne nikt nie byłby uprawniony do zachowku – poza owdowiałym małżonkiem – jednak (na wszelki wypadek) proponuję grono rodzinne tych Państwa zestawić z art. 991 K.c.

 

Przeniesienie własności, jak również przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Chodzi o wymóg zachowania formy prawnej pod rygorem nieważności czynności prawnej (art. 73 K.c.).

 

We współczesnych polskich realiach często korzysta się – zwłaszcza w relacjach rodzinnych – z umowy darowizny, z jednoczesnym ustanowieniem przez nabywcę (nowego właściciela mieszkania lub domu) służebności mieszkania (art. 301 K.c., art. 302 K.c.) na rzecz darczyńcy (darczyńców). Przydałoby się w akcie notarialnym – z umową przenoszącą własność (np. z umową darowizny) oraz z oświadczeniem o ustanowieniu służebności mieszkania – zawrzeć postanowienie zobowiązujące notariusza do zawnioskowania także o ujawnienie służebności mieszkania we właściwej księdze wieczystej; regułą jest wnioskowanie przez notariusza o zmianę dotyczącą własności (albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, dla którego założono księgę wieczystą). Oczywiście, służebność mieszkania powinna zostać ustanowiona dożywotnio. Przydałoby się odpowiednio precyzyjne określenie warunków zamieszkiwania uprawnionych z tytułu służebności mieszkania – w takich sytuacjach powinny być odpowiednio stosowane przepisy o użytkowaniu (art. 252 i następne K.c.), ale część darczyńców myli dożywotnio przysługującą im służebność mieszkania z „prawem dożywocia” (czyli z uprawnieniami dożywotnika na podstawie umowy dożywocia). Ponadto przydać mogłoby się jednoznaczne postanowienie, że w danym mieszkaniu będą mieszkać wyłącznie uprawnieni do wykonywania służebności mieszkania – a więc nawet bez obdarowanej lub kogoś przez nią wskazanego (np. jej dziecka lub najemcy). Odpowiednia precyzja oświadczenia o ustanowieniu służebności albo postanowień umownych powinna zapobiec nieporozumieniom, a więc także sporom (zwłaszcza poważnym). Poza tym ujawnienie służebności mieszkania w księdze wieczystej powinno ustabilizować sytuację Pańskiej cioci i Pańskiego wujka – jednakże trzeba pamiętać o tym, że mieszkanie przez nich zbyte weszłoby do majątku nabywcy (np. do majątku Pańskiej córki), a więc długi nabywcy mogłyby skutkować egzekucją także z tegoż mieszkania; na ogół banki i podobne instytucje niechętnie udzielają kredytów lub pożyczek, jeżeli jako zabezpieczenie proponuje się ustanowienie hipoteki na nieruchomości lub lokalu obciążonym służebnością osobistą (art. 296 i następne K.c.), np. służebnością mieszkania.

 

Pańska córka (podobnie jak i Pan) należą do grona „zstępnych rodzeństwa” jednego z tychże małżonków. Proszę to uwzględnić w rozważaniu, jak wysoki podatek od darowizny mógłby być należny od Pańskiej córki (jako obdarowanej) – szczególnej uwadze polecam artykuł 14 i następne ustawy o podatku od spadków i darowizn (w art. 17a wskazano termin składania zeznań podatkowych, zaś art. 16 być może ułatwi planowanie dalszych czynności w związku z rzeczonym mieszkaniem tak, by dało się uniknąć obowiązku płacenia wysokiego podatku od darowizny). Jedynie w najbliższych relacjach rodzinnych przysługuje zwolnienie podatkowe na podstawie art. 4a tejże ustawy (jeśli terminowo złoży się zeznanie podatkowe).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem + VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazanie mieszkania w formie darowizny dla osoby niespokrewnionej? A może istnieją inne sposoby, aby zabezpieczyć zarówno nasze interesy, jak i interes sąsiada?

Darowizna zakładu produkcyjnego

Jakie opłaty będą związane z dokonaniem darowizny z ojca na syna zakładu produkcyjnego o wartości 350 000 zł? Ojciec otrzymał emeryturę i obecnie chce przepisać zakład na mnie. Mam dwie siostry, czy będę musiał wypłacić im jakieś pieniądze w związku z przejęciem zakładu?

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »