Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana grafiku bez informowania pracowników

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 17.05.2020

Czy osoba układająca grafik pracy na miesiąc może go zmienić bez poinformowania pracowników? W zeszłym miesiącu doszło do tego kilka razy. Grafik dotyczy pracowników ochrony.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana grafiku bez informowania pracowników

Obowiązki pracodawcy związane z grafikiem pracy

Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 129 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

 

Pracodawca ma przekazywać pracownikowi jego rozkład czasu pracy co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który sporządzono rozkład.

 

Pracodawca jest zwolniony od obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeśli wynika on z prawa pracy albo z umowy o pracę bądź też w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając ogólne dyrektywy wymiaru czasu pracy (w takim przypadku rozkład czasu pracy ustali sam pracownik).

Zmiany w grafiku pracowników

Zdaniem Departamentu Prawa Pracy MPiPS (stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie modyfikacji rozkładów czasu pracy pracowników z dnia 18 października 2013 r.) z komentowanego przepisu nie wynika, z jakim wyprzedzeniem mogą być one dokonywane. Regulacja w tym zakresie może natomiast być zawarta w przepisach wewnątrzzakładowych, obowiązujących u pracodawcy, np. w regulaminie pracy. Warto zatem kwestie te uregulować w obowiązujących w zakładzie pracy aktach wewnątrzzakładowych dookreślając termin, w jakim pracodawca zobowiązany będzie poinformować pracowników o zmianie rozkładu czasu pracy polegającej na zmianie dni pracy pracowników w tygodniu. W braku natomiast takich regulacji pracodawca powinien określić taki termin na przekazanie pracownikom informacji o zmianie rozkładu aby mieć pewność że informacja ta dotarła do wszystkich pracowników i wszyscy pracownicy mogli się z nią zapoznać. Przekazanie takiej informacji nie może się przy tym spotkać z odmową pracownika przyjścia do pracy według zmienionego rozkładu czasu pracy.

 

Pracodawca musi więc Pana zawiadomić o zmianie grafiku (upewniając się, że Pan informację otrzymał). Jeśli tego nie robi – nie ma podstaw, aby wyciągać wobec Pana konsekwencje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus IV =

»Podobne materiały

1,5 etatu u jednego pracodawcy

Zatrudniamy pracownika na całym etacie na stanowisku portiera. Chcielibyśmy dodatkowo zatrudnić tego człowieka na 1/2 etatu na stanowisku pomocy kuchennej. Czy w świetle prawa pracownik może mieć 1,5 etatu u jednego pracodawcy na różnych stanowiskach pracy?

 

Zadaniowy system czasu pracy kierowcy w transporcie międzynarodowym

Przygotowuję się do zatrudnienia pracownika – kierowcy w transporcie międzynarodowym, który wykonywać będzie pracę na busie do 3,5 tony. Nie będę ustalała regulaminu pracy, w związku z tym chcę wydać obwieszczenie, o którym mowa w art. 150 § 1 K.p. Zakładam, że przyjmę zadaniowy system cz

 

Pół etatu rozłożone na kilka dni w miesiącu

Mamy zatrudnionych 2 pracowników w aptece na 1/2 etatu, którzy pracują po kilka dni w miesiącu 8–10 godzin dziennie, nie przekraczając normy miesięcznej. Pracujemy też w soboty. Zawsze wyrabiają tylko swoją normę. Jak powinniśmy prowadzić ewidencję i co powinno być zapisane w umowie, aby nie t

 

Zatrudnienie kierowcy na pół etatu

Zatrudniam kierowcę na pół etatu. Jest to jego dodatkowa praca. Na pełen etat jest zatrudniony w innej firmie, a u mnie jeździ, kiedy ma wolne i może (zależy to głównie od niego). Nie wiem, jak skonstruować umowę o pracę i informację o warunkach zatrudnienia. U mnie jeździ 70-80 godzin miesięcznie.

 

Praca na 3 zmiany zastąpiona 4-brygadówką

Jestem kierownikiem zespołu w fabryce. Pracownicy pracują w systemie 3 zmianowym. Przełożony poinformował mnie o planach wprowadzenia 4-brygadówki. Mam w związku z tym 3 pytania. Czy jest podstawa prawna umożliwiająca wprowadzenie takiego systemu pracy w zakładzie, w którym proces technologiczny nie

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »