Czy można przekazać żonie samochód w darowiźnie nie mając rozdzielności majątkowej?

Razem z żoną mamy dwa samochody (oba zarejestrowane na moje nazwisko). Z różnych powodów chcielibyśmy, żeby jeden z nich formalnie należał do mnie, a drugi – do żony. Czy mogę przekazać żonie samochód w darowiźnie? Nie mamy rozdzielności majątkowej.

Po analizie przedstawionego przez Pana stanu faktycznego sprawy na wstępie należy stwierdzić, że dokonanie darowizn samochodów, o których Pan pisze, jest dopuszczalne, jednakże wymaga to w obu przypadkach sporządzenia przez Państwa stosownych umów przenoszących własność pojazdów.

Otóż przede wszystkim należy wskazać, że jeśli z treści umowy kupna samochodu nie wynika nic innego, to samochód nabyty w trakcie trwania małżeństwa stanowi składnik majątku wspólnego, niezależnie od tego, kto w dowodzie rejestracyjnym widnieje jako jego właściciel.

Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie: K.r.o.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Powyższe oznacza, że w przypadku obu pojazdów konieczne jest sporządzenie przez Państwa umów darowizny samochodu, na mocy których oboje Państwo (a nie tylko Pan lub tylko Pańska żona) darują jeden samochód do majątku osobistego żony i drugi do Pańskiego majątku osobistego.

Stosownie bowiem do regulacji przepisu art. 37 § 1 pkt 4 K.r.o. zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

Dopiero w ten sposób darowane samochody wejdą w skład Państwa majątków osobistych, co znajduje również uzasadnienie w treści przepisu art. 33 pkt 2 K.r.o., zgodnie z którym do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanow