.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze od rodziców na zakup działki przed ślubem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.06.2021 • Zaktualizowane: 13.06.2021

Córka wkrótce wychodzi za mąż. Jeszcze przed jej ślubem chcielibyśmy kupić działkę pod nowy dom młodej pary. Jak zrobić to najkorzystniej? Myślimy o zrobieniu przelewu na konto córki, ale nie wiemy, czy mają być to dwa przelewy – jeden od męża, a drugi ode mnie? Może wystarczy jeden przelew, skoro mamy z mężem wspólność majątkową? Sugerowano nam również, że to my możemy kupić działkę z adnotacją w akcie notarialnym, że będzie to działka córki. Jeśli działka będzie należeć do córki, czy po ślubie nie będzie przeszkód, aby dom już budowali wspólnie? Znajomi podpowiedzieli nam, że po ślubie młodzi mogą podpisać umowę małżeńską, w której wniosą swoje odrębne majątki do wspólnoty majątkowej. Jakie wybrać rozwiązanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pieniądze od rodziców na zakup działki przed ślubem

Darowizna pieniężna – przelew zgłoszony do urzędu skarbowego

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.)

 

Jeżeli posiadają Państwo wspólność majątkową małżeńską, to przelew może być jeden, ale nic też nie stoi na przeszkodzie, by przelewy były dwa. Co do działki: mogą ją Państwo kupić i przekazać córce w darowiźnie, ale wówczas trzeba się liczyć z podwójnymi kosztami notarialnymi. Z perspektywy fiskalnej najlepszym rozwiązaniem jest zatem darowanie córce pieniędzy i zgłoszenie tej darowizny przez córkę do urzędu skarbowego.

 

Proszę pamiętać, że przekazanie pieniędzy powinno nastąpić przelewem bankowym, albowiem tylko w ten sposób można uniknąć podatku od darowizny. W tytule przelewu oczywiście proszę napisać „darowizna”.

 

O ile córka myśli także o tym, by siebie zabezpieczyć na przyszłość, to dobrze byłoby, gdyby kupiła nieruchomość przed ślubem, wówczas będzie ona należeć do jej majątku osobistego. Jeżeli zaś nieruchomość kupi po ślubie, wówczas w akcie notarialnym powinien znaleźć się zapis, że została ona zakupiona z pieniędzy należących do jej majątku osobistego, gdyż pochodzących z darowizny od rodziców.

 

Budowa domu na działce należącej do jednego małżonka – rozliczenie nakładów

Fakt, iż działka będzie należała tylko do Państwa córki, nie stoi na przeszkodzie, by dom był budowany wspólnie. Wówczas gdyby doszło do podziału majątku, jej mąż – stosownie do treści art. 45 K.r.o. – miałby prawo domagać się rozliczenia. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Zatem mąż córki mógłby żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

 

Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej

Jeśli Państwa córka zdecyduje się „uwspólnić” nieruchomość: zakupi ziemię, a po zawarciu związku małżeńskiego rozszerzy wspólnotę majątkową o tę działkę w zawartej pomiędzy małżonkami umowie majątkowej małżeńskiej. Wówczas jej mąż stanie się współwłaścicielem nieruchomości.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl