.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czyn nieumyślny a oświadczenie o niekaralności

Za nieumyślnie spowodowanie wypadku dostałem wyrok 10 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata i karę grzywny. Mam pracę, gdzie muszę co roku okazywać zaświadczenie o niekaralności. Prokurator twierdzi, że z takim zarzutem, jak nieumyślne spowodowanie wypadku, mogę normalnie pracować i nie powinno być z tego powodu żadnego problemu. Proszę jednak o potwierdzenie – czy rzeczywiście popełnienie czynu nieumyślnego nie skutkuje uznaniem za osobę karaną? Chciałbym również wiedzieć, czy jeżeli w ciągu tych 3 lat spowoduję np. kolejny wypadku, również nieumyślnie, to czy pójdę do wiezienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czyn nieumyślny a oświadczenie o niekaralności

Skazanie za nieumyślne spowodowanie wypadku a kwestia możliwości podjęcia pracy (kontynuowania pracy)

 

Prokurator ma rację – co do zasady nie ma problemu, aby przy czynie nieumyślnym „w kartotece” pracować.

 

Powszechna praktyka jest taka, że należy w zakładach pracy złożyć:

 

  • oświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne;
  • zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności, z tym zastrzeżeniem, że nadal wymagana jest niekaralność za przestępstwo umyślne; a stosowna informacja w tym zakresie znajdowałaby się na takim zaświadczeniu.

 

Mogę jedynie przypuszczać, że są pracodawcy, którzy wymagają zaświadczenia o niekaralności i biorą pod uwagę nawet przestępstwa nieumyślne, ale dotąd się z takim przypadkiem nie spotkałam. Nawet nauczyciele mogą podjąć pracę, przedkładając wspomniane oświadczenie.

 „Kolejny wypadek” a wyrok w zawieszeniu

Zagadnienie to reguluje poniższy przepis Kodeksu karnego:

 

Art. 75. § 1. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności.

§ 1a. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą.

§ 2. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1 albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.

§ 2a. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli okoliczności, o których mowa w § 2, zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy.

§ 3. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany po wydaniu wyroku, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.

§ 4. Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

§ 5. Jeżeli skazany został oddany pod dozór lub zobowiązany do wykonania obowiązków w okresie próby, wniosek o zarządzenie wykonania kary może złożyć również sądowy kurator zawodowy, a także osoba godna zaufania lub przedstawiciel stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, o której mowa w art. 73 § 1.”

 

Innymi słowy, jeśli stanie się Pan sprawcą kolejnego, nieumyślnego wypadku, wówczas sąd nie jest zobligowany do wymierzenia kary izolacyjnej (więzienie). Obowiązek ten występuje jedynie w przypadku popełnienia ponownie „podobnego przestępstwa umyślnie” oraz w sytuacji opisanej w § 1a.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska

Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu