Sprzedaż samochodu wygranego w konkursie

• Autor: Aleksander Słysz

Czy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży samochodu wygranego w konkursie, jeśli ta sprzedaż nastąpi przed upływem 6 miesięcy od nabycia auta? Cena sprzedaży będzie niższa niż cena na fakturze organizatora. Nowy samochód, „wyjeżdżając” z salonu, traci na wartości. Podatek od wygranej został zapłacony.

Sprzedaż samochodu wygranego w konkursie

Sprzedaż opisana w pytaniu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu (odpłatne zbycie ruchomości przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie).

Czy z opisanego tytułu powstanie zobowiązanie podatkowe? Uważam, że nie (co nie zwalnia z obowiązku rozliczenia w PIT opisanej transakcji), bowiem nie powstanie dochód ze względu na koszt wyższy niż przychód.

Przychodem z odpłatnego zbycia auta jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (gdy cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia).

Na mocy art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z odpłatnego zbycia opisanego samochodu (jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej) jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 1d ww. ustawy „w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 11 ust. 2-2b, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami, jest:

1) wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2 i 2a albo

2) wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń

– pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1”.

Konkludując, kosztem w opisanej sytuacji będzie wartość samochodu przyjęta do obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego zapłaconego z tytułu wygranej w konkursie i wartość ta będzie większa od przychodu z odpłatnego zbycia auta. Konsekwencją będzie brak dochodu, zatem podatek z tego tytułu nie wystąpi.

Zbycie rzeczy dokonane przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie

Analogicznie wskazuje fiskus, np. w interpretacji z dnia 16 maja 2011 r. Izby Skarbowej w Warszawie [sygn. IPPB4/415-132/11-4/SP] czytamy:

„Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wygrał w konkursie artystycznym samochód osobowy o wartości 87.000 zł oraz dodatkową nagrodę pieniężną, która została wpłacona przez organizatora na rachunek właściwego organu podatkowego na pokrycie podatku dochodowego, 9.666,67 zł. Wnioskodawca odebrał nagrodę w dniu 27 października 2010 r. W dniu 10 grudnia 2010 r. sprzedał auto za 67.000 zł. Cena sprzedaży samochodu uwzględniała konieczność dokonania napraw lakierniczych oraz stan zużycia. Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Samochód został sprzedany również osobom fizycznym. Wartość samochodu, zgodnie z protokołem jego przekazania, przyjęta do obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego, zapłaconego z tytułu wygranej w konkursie, to kwota 87.000 złotych.

Mając na uwadze, iż odpłatne zbycie rzeczy dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, każdy podatnik, dokonując tej czynności, zobowiązany jest do wykazania w zeznaniu rocznym przychodu, kosztów jego uzyskania oraz wyniku tej transakcji – dochodu lub straty.

Przychodem ze sprzedaży rzeczy jest cena, którą Wnioskodawca uzyskał od kupującego, wynikająca z umowy sprzedaży, o ile odpowiada wartości rynkowej tej rzeczy.

Koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży rzeczy

Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży rzeczy, przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, jest wartość rzeczy przyjęta do obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego zapłaconego z tytułu wygranej w konkursie.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wartość wygranego samochodu wynosi 87.000 zł i od takiej wartości został pobrany zryczałtowany podatek. Zatem należy stwierdzić, że w wyniku sprzedaży samochodu, o którym mowa we wniosku, przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, za cenę równą lub niższą od jego wartości z dnia nabycia – wygranej w konkursie, u Wnioskodawcy nie wystąpił dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, że cena uzyskana ze sprzedaży nie odbiega od wartości rynkowej.

Wnioskodawca natomiast powinien powyższy przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego samochodu oraz koszty nabycia tego samochodu wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 składanym za rok podatkowy, w którym nastąpiła sprzedaż samochodu, jako inne źródła.

Reasumując, należy stwierdzić, iż w wyniku sprzedaży samochodu, o którym mowa we wniosku, przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, za cenę niższą od jego wartości z dnia nabycia – wygranej w konkursie, u Wnioskodawcy nie wystąpił dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że cena uzyskana ze sprzedaży nie odbiega od wartości rynkowej. W wyniku ww. transakcji u Wnioskodawcy wystąpiła strata ze sprzedaży, zatem nie ciąży na Nim obowiązek uiszczenia podatku z tego tytułu”.