Uciążliwy hałas z klimatyzatorów w sąsiedztwie

Sąsiad prowadzi pieczarkarnię i na swojej hali naprzeciwko mojego i babci domu ma klimatyzatory. Te klimatyzatory w okresie letnim strasznie hałasują, uprzykrzają nam życie i hałas jest bardzo uciązliwy. Nie są może głośne, przy siatce to tak na poziomie ok. 25–40dB, ale dźwięk jest nieznośny, denerwujący, uporczywy. Nie można posiedzieć na dworze, człowiek nie słyszy swoich myśli. Co możemy zrobić, skoro tak przeszkadza nam uporczywy hałas z klimatyzatorów?

Uciążliwy hałas z klimatyzatorów w sąsiedztwie

Naruszenie prawa własności przez sąsiada

Niewątpliwie powinna Pani skorzystać z instytucji naruszenia prawa własności i wydzielających się od sąsiada immisji. W przypadku jednak braku porozumienia polubownego z sąsiadem proszę przygotować się na postępowanie sądowe, a także wyczerpujące postępowanie dowodowe.

Zgodnie bowiem z treścią art. 144 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Immisją może być hałas związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. pozyskiwaniem kamienia przy użyciu środków wybuchowych (zob. postanowienie SN z 19.12.2002 r., sygn. akt V CZ 162/02), startem i lądowaniem samolotów (zob. wyrok SN z 21.8.2013 r., sygn. akt II CSK 578/12), wzmożonym ruchem samochodów (zob. wyrok NSA z 3.12.2014 r., sygn. akt II OSK 1206/13) albo organizowaniem głośnych imprez (zob. wyrok SO w Sieradzu z 27.1.2015 r., sygn. akt I C 312/12).

W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym to właśnie na zasadę określoną w niniejszym przepisie winni się Państwo powoływać. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem ustawodawcy właściciel nieruchomości winien korzystać z prawa własności, jednak winien przy tym powstrzymywać się od działań, które naruszałyby pławo własności innych właścicieli nieruchomości.

Przeciętna miara hałasu

Mając na uwadze stanowisko Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w wyroku z dnia 5 października 2017 r., pojęcia „przeciętnej miary” nie można definiować jedynie przez pryzmat wyników pomiarów natężenia hałasów. Te zaś w przeszłości były w nieznacznym stopniu przekraczane, bądź też wyniki oscylowały na granicy dopuszczalności. Zgodzić się zatem należało z powodami, że charakter działalności pozwanych dla nich, jako osób wrażliwych na hałas nocny, mieszkających w pobliżu nieruchomości pozwanych, mógł stanowić znaczącą dolegliwość. Jeśli to połączyć z faktem, że odgłosy związane z charakterem działalności pozwanych były regularne, w tych samych godzinach nocnych, przy użyciu kilku samochodów i powodowały nerwowość powodów, co miało znaczenie dla ich, a szczególnie powoda, zdrowia i kondycji psychicznej, to nie można było uznać, że „przeciętna miara” nie została przekroczona (sygn. akt I Aca 1520/16).

Mając powyższe na względzie, podnoszę, iż w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym mogą występować ww. immisje w postaci uporczywego hałasu. Z uwagi na to mają Państwo uprawnienie do wytoczenia w tym zakresie powództwa cywilnego.

Wezwanie do przeniesienia klimatyzatorów

Z doświadczenia i praktyki radziłabym Pani – również dla celów dowodowych – w pierwszej kolejności skierować pisemne wezwanie do sąsiada do zaprzestania naruszeń i dobrowolnego przeniesienia urządzenia. Dopiero w przypadku niepowodzenia w tym zakresie mogą Państwo skierować sprawę na drogę sądową. Proszę mieć jednak pod rozwagę, iż sprawy sądowe trwają dość długo – konieczne bowiem będzie przesłuchiwanie świadków, oględziny i opinia biegłego w zakresie natężenia hałasu.

Zgodnie bowiem z treścią art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego „przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Żądanie zaprzestania naruszeń prawa własności oznacza roszczenie o zaniechanie na przyszłość trwałego lub powtarzającego się wkraczania w sferę cudzego prawa własności”.

Roszczenie negatoryjne zabezpiecza obowiązek odpowiadający prawu własności polegający na biernym zachowaniu się i przestrzeganiu zakazu naruszania prawa własności.

Podsumowując, wskazuję, iż przedstawiona przez Panią sytuacja jest jak najbardziej do rozwiązania. Właściciel, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien korzystać ze swej nieruchomości zgodnie z treścią art. 144 Kodeksu cywilnego. Jeżeli tak nie jest, ma Pani interes prawny i faktyczny w wytoczeniu powództwa w tym zakresie. Jednak w pierwszej kolejności proponuję skierować do właściciela sąsiedniej nieruchomości wezwanie do zaprzestania naruszeń i opisania swoich wniosków i twierdzeń w tym zakresie, pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową.