Nagana dla nauczyciela

Ile czasu ma dyrektor szkoły na udzielnie pisemnej nagany nauczycielowi od zaistniałego zdarzenia? Czy może to zrobić bez wcześniejszego udzielenia ustnego upomnienia? Czy dyrektor mógł omawiać moją sprawę z pozostałymi nauczycielami pod moją nieobecność?

Nagana dla nauczyciela

Udzielanie kar porządkowych przez dyrektora szkoły

Przystępując do odpowiedzi na zadane pytanie, w pierwszej kolejności chciałbym wskazać, że stosownie do treści art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.): „Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:

1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki;

2) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom szkoły lub placówki;

3) występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły lub placówki, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły lub placówki”.

Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że do kompetencji dyrektora szkoły należy m.in. udzielenie kar porządkowych.

Następnie proszę zauważyć, że zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.): „Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, wymierza się nauczycielom kary porządkowe zgodnie z Kodeksem pracy”.

Powyższy przepis odsyła w zakresie uchybień będących podstawą do wymierzenia kary porządkowej do art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 – dalej K.p.), w myśl którego „za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

1) karę upomnienia,

2) karę nagany”.

W jakim terminie od zdarzenia dyrektor może udzielić kary porządkowej nauczycielowi?

Jeżeli zaś chodzi o termin, w którym dyrektor może udzielić kary porządkowej, to należy mieć na uwadze art. 109 § 1 K.p., w myśl którego: „kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia”.

Nadto, co istotne w Pani przypadku, karę upomnienia bądź nagany dyrektor może udzielić tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika, co wynika bezpośrednio z art. 109 § 2 K.p., biorąc pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.

Obowiązek uprzedniego wysłuchania pracownika przed zastosowaniem kary porządkowej

Obowiązek uprzedniego wysłuchania pracownika, przed ewentualnym zastosowaniem kary, potwierdzony został w orzecznictwie m.in. wyroku Sądu Najwyższego z 16 czerwca 1999 r. (sygn. akt I PKN 114/99), w którym zaprezentowany został następujący pogląd: „pracodawca nie może zastosować kary porządkowej bez uprzedniego wysłuchania pracownika, chyba że ten zrezygnował ze stworzonej mu możliwości ustnego złożenia wyjaśnień, bądź wybrał pisemną formę ich wyrażenia”.

W uzasadnieniu wyroku dokonana została następująca wykładnia przepisu art. 109 § 2 K.p.: „Zarówno z językowego, jak i celowościowego założenia analizowanej imperatywnej regulacji prawnej wynika, że pracodawca nie może ograniczyć pracowniczego uprawnienia do ustnego złożenia wyjaśnień przed zastosowaniem kary porządkowej. W tym celu pracodawca powinien stworzyć warunki niezbędne do ustnego wysłuchania pracownika, który może z tej ciążącej na pracodawcy ustawowej powinności (a własnego uprawnienia), skorzystać według swojego uznania. W takich stworzonych pracownikowi warunkach jest on przede wszystkim uprawniony do ustnego wyjawienia okoliczności i motywów swojego zachowania się. Może jednak ograniczyć się do złożenia stosownych wyjaśnień na piśmie, ale może również w ogóle nie skorzystać ze swojego pracowniczego uprawnienia. Każdy z tych sposobów zachowania się pracownika będzie równoznaczny z zachowaniem przez pracodawcę obligatoryjnego wymagania z art. 109 § 2 KP, w postaci koniecznego uprzedniego wysłuchania pracownika przed zastosowaniem kary porządkowej. W granicach tej normy prawnej pracownik jest bowiem podmiotem uprawnionym, który może decydować o sposobie, czy formie skorzystania bądź nieskorzystania ze stworzonych mu przez zobowiązanego pracodawcę możliwości uprzedniego wysłuchania. Oznacza to, że pracodawca w żadnym przypadku nie może zastosować kary porządkowej z pominięciem obligatoryjnego wymagania jej stosowania wyłącznie po uprzednim wysłuchaniu pracownika (art. 109 § 2 KP). Jednakże może zastosować taką sankcję bez uprzedniego faktycznego wysłuchania pracownika wówczas, gdy ten nie wykorzystał stworzonych mu w określonym miejscu i czasie możliwości uprzedniego wysłuchania, bądź wybrał pisemną formę złożenia odpowiednich wyjaśnień”.

Zawiadomienie pracownika o zastosowaniu kary porządkowej

Ponadto istotne pozostają jeszcze dwa przepisy, o których należy wspomnieć, a mianowicie art. 110 K.p., w myśl którego: „O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika”, oraz art. 112 § 1 K.p., zgodnie z którym: „Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu”.

Nadto art. 112 § 2 K.p. stanowi, że: „pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary”.

Mając na uwadze powyższe wyjaśnienia, a także stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, pragnę zauważyć, że w mojej ocenie postępowanie dyrektora w przedmiocie udzielenia kary porządkowej upomnienia nie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa. Dyrektor miał prawo udzielenia kary upomnienia, bez udzielenia upomnienia ustnego, albowiem w katalogu kar nie ma upomnienia ustnego, niemniej jednak – jak wskazałem wyżej – obowiązkiem dyrektora było wcześniejsze wysłuchanie ukaranego nauczyciela, a następnie ewentualne zastosowanie kary upomnienia.

Jeżeli zaś chodzi o podniesioną przez Panią kwestię omawiania sprawy z gronem pedagogicznym, to należy wyjaśnić, że nie ma przepisu, który zabraniałby tego typu zachowania. Oczywiste jest, że osoby na stanowiskach kierowniczych konsultują swoje decyzje, jednakże w mojej ocenie winno się takie rozmowy przeprowadzić w sposób, który uniemożliwiałby osobie, której rozmowa dotyczy, dowiedzenie się o tym fakcie.

Ponadto, jeżeli byłaby Pani w stanie wykazać, że została Pani niesłusznie pomówiona, a tym samym została Pani narażona na utratę zaufania niezbędnego do wykonywania zawodu, to wówczas można rozważyć możliwość wystąpienia na drogę sądową z powództwem wynikającym z przepisów dotyczących ochrony dóbr osobistych.