Wtargnięcie na działkę sąsiada i instalacja urządzenia bez pozwolenia

• Opublikowano: 13-02-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Niewielki fragment domu sąsiada stoi na mojej posesji. Na tej części sąsiad zamontował rynnę, która odprowadza wodę na jego posesję, ale sama instalacja jest na mojej działce. Zdemontowałam ją i z powrotem poukładałam kostkę, którą oni zdjęli. Sąsiad wezwali dzielnicowego, a ten utwierdził go w przekonaniu, że mógł tak po prostu wtargnąć i zamontować. Nie mogę się z tym pogodzić, bo przecież wkroczyli bez pozwolenia na moją nieruchomość. Czy miałam prawo zdemontować część tej rynny? Dzielnicowy straszył, że nie wolno mi takich rzeczy robić, bo sąsiad może mnie oskarżyć o dewastację mienia. Co powinnam zrobić? Czy zgłosić na policję, że wtargnęli na moją posesję i rozrzucili po podwórku kostkę? Dzielnicowy powiedział, że nie mam na to świadków i mógł to zrobić ktoś inny. Nikt inny nie miałby powodu tego robić, ale faktycznie świadków nie mam.

Wtargnięcie na działkę sąsiada i instalacja urządzenia bez pozwolenia

Ochrona prawa własności

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.k.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Na wstępie wyraźnie trzeba zauważyć, że stanowisko dzielnicowego nie ma nic wspólnego z przepisami prawa cywilnego, a w szczególności z prawem własności. O ile Pani nie wyraziła zgody na umieszczenie instalacji na Pani działce, to sąsiad nie może wkroczyć na Pani teren, albowiem odbywać się to będzie nielegalnie. Zgodnie z art. 140 K.c. – w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Sąsiad nie ma żadnego prawa do Pani nieruchomości, a to z kolei powoduje, że może go Pani wezwać, o ile sytuacja się powtórzy, do usunięcia instalacji pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Nadto, w przyszłości, gdyby dzielnicowy został znowu wezwany na Pani posesję, proszę go zapytać, gdzie mieszka i czy wyraża zgodę na zamontowania instalacji odwaniającej.

Zaprzestanie korzystania z nieruchomości wbrew woli właściciela

Co do dokonanego przez Panią demontażu – demontaż wcale nie musi oznaczać dewastacji. Wiele bowiem zależy od tego, czy demontaż oznacza trwałe lub czasowe uszkodzenie demontowanych części.

Takie sprawy jak Pani powinny być rozstrzygane przez sąd cywilny w sprawie o zaprzestanie korzystania z nieruchomości w sposób niezgodny z Pani wolą.