Rezygnacja ze studiów a zwrot opłat za czesne

• Opublikowano: 19-04-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Poinformowałam mailowo uczelnię, na której studiuję, że chcę odstąpić od umowy o naukę na studiach wyższych z żądaniem zwrotu zapłaconego czesnego, gdyż uczelnia nie wypełnia zapisów umowy. Otrzymałam z uczelni informację, że powinnam złożyć pismo o rezygnacji ze studiów. W sprawie opłat mam wystosować oddzielne pismo. Czy złożenie oświadczenia o rezygnacji ze studiów nie spowoduje zablokowania możliwości uzyskania zwrotu zapłaconego przeze mnie czesnego? Załączam do wglądu uczelniany formularz rezygnacji.

Rezygnacja ze studiów a zwrot opłat za czesne

Forma pisemna oświadczenia o rezygnacji ze studiów

Zgodnie z art. 74 § 1 Kodeksu cywilnego „zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności”. Skoro zastrzeżono formę pisemną, musi się Pani do niej dostosować.

Regulamin uczelni a zwrot opłat

Zgodnie z regulaminem opłat:

„Rezygnacje i skreślenia.

  • W przypadku, gdy Student z góry wniósł Opłatę za semestr programowy , Uczelnia na wniosek Studenta zwróci mu proporcjonalną część Opłaty za semestr programowy za niewykorzystany czas studiów na zasadach, o których mowa niżej w ust. 5.
  • Zwrot Opłaty za semestr programowy następuje w terminie do 21 dni roboczych licząc od dnia wpływu do Uczelni wniosku, o którym mowa wyżej w ust. 4. Przepis § 4 ust. 9 niniejszego Regulaminu stosuje się odpowiednio.
  • Zasady określone w ust. 5 niniejszego paragrafu stosuje się również odpowiednio do ustalania proporcjonalnej wysokości należności Uczelni z tytułu opłat wynikających z tytułu powtarzania zajęć programowych.
  • W przypadku niezawiadomienia Uczelni o rezygnacji ze studiów w sposób, o którym mowa wyżej w ust. 3 Student pokrywa Opłatę za semestr programowy do końca miesiąca, z zaliczeniem do studiów na Uczelni miesiąca, w którym został skreślony przez Uczelnię z listy studentów.
  • Ponowny wpis na listę studentów możliwy jest po wcześniejszym uregulowaniu wszystkich zaległości z tytułu Opłat wraz z maksymalnymi odsetkami za opóźnienie”.

Złożenie oświadczenia o rezygnacji ze studiów nie zamyka Pani drogi do dochodzenia zwrotu za niewykorzystaną część czesnego.