Taksówkarz na emeryturze a składka zdrowotna

• Autor: Marcin Sądej

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą (jestem taksówkarzem) opłacaną w formie karty podatkowej po przejściu na emeryturę (po osiągnięciu wieku 65 lat) ma opłacać składkę zdrowotną? Wysokość emerytury poniżej minimalnej płacy krajowej.

Taksówkarz na emeryturze a składka zdrowotna

Fot. Fotolia

Czy emeryt dorabiający jako taksówkarz musi opłacać składkę zdrowotną?

W odpowiedzi na Pana pytanie wskazać należy, że zgodnie z generalną zasadą opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Istnieją jednak wyjątki od powyższej reguły i pewne grupy osób są zwolnione od tego obowiązku.

Jak bowiem stanowi art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoba ta:

1) uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub

2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Istotne jest, aby powyższe warunki zostały spełnione łącznie. W rezultacie, jeżeli opłaca Pan podatek w formie karty podatkowej i Pana świadczenie emerytalne nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. – 2000 zł, od 2018 r. – 2100 zł) nie musi Pan opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Odliczenie składki zdrowotnej

Jeżeli przekracza Pan powyższy próg będzie Pan nadal zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Składka ta wynosi 9,00% podstawy jej wymiaru. Zapłacona składka może zostać odliczona od podatku. Wysokość odliczenia wynosi 7,75% podstawy odliczenia. Zatem w przypadku osiągania dochodu i powstania obowiązku zapłaty podatku istnieje możliwość odliczenia składki i zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Odliczone składki zdrowotne w przypadku karty podatkowej wykazuje się na formularzu PIT-16A składanym po zakończonym roku kalendarzowym.