.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Taksówkarz na emeryturze a składka zdrowotna

• Autor: Marcin Sądej

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą (jestem taksówkarzem) opłacaną w formie karty podatkowej po przejściu na emeryturę (po osiągnięciu wieku 65 lat) ma opłacać składkę zdrowotną? Wysokość emerytury poniżej minimalnej płacy krajowej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Taksówkarz na emeryturze a składka zdrowotna

Fot. Fotolia

Czy emeryt dorabiający jako taksówkarz musi opłacać składkę zdrowotną?

W odpowiedzi na Pana pytanie wskazać należy, że zgodnie z generalną zasadą opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Istnieją jednak wyjątki od powyższej reguły i pewne grupy osób są zwolnione od tego obowiązku.

 

Jak bowiem stanowi art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoba ta:

 

1) uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub

2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

 

Istotne jest, aby powyższe warunki zostały spełnione łącznie. W rezultacie, jeżeli opłaca Pan podatek w formie karty podatkowej i Pana świadczenie emerytalne nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. – 2000 zł, od 2018 r. – 2100 zł) nie musi Pan opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Odliczenie składki zdrowotnej

Jeżeli przekracza Pan powyższy próg będzie Pan nadal zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Składka ta wynosi 9,00% podstawy jej wymiaru. Zapłacona składka może zostać odliczona od podatku. Wysokość odliczenia wynosi 7,75% podstawy odliczenia. Zatem w przypadku osiągania dochodu i powstania obowiązku zapłaty podatku istnieje możliwość odliczenia składki i zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

 

Odliczone składki zdrowotne w przypadku karty podatkowej wykazuje się na formularzu PIT-16A składanym po zakończonym roku kalendarzowym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu