Emerytura w kwocie zaliczkowej

Mam 61 lat. Otrzymałam emeryturę polska w kwocie zaliczkowej ustaloną wyłącznie na podstawie kapitału początkowego. Wypłata emerytury jest zawieszona, gdyż kontynuuję zatrudnienie w Szwajcarii. W Szwajcarii wiek emerytalny dla kobiet to 64 lata. Czy to oznacza, że przez 3 lata nie będę miała prawa do emerytury polskiej?

Emerytura w kwocie zaliczkowej

Fot. Fotolia

Zawieszenie prawa do emerytury osobom pozostającym w stosunku pracy poza granicami RP

Zgodnie z art. 103a ustawy emerytalnej „prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

Powyższa zasada ma zastosowanie także do emerytur przyznanych osobom pozostającym w stosunku pracy w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (z wyłączeniem osób wykonujących zatrudnienie w Australii, z którą umowa po stronie australijskiej obejmuje wyłącznie emerytury z tytułu zamieszkiwania w tym państwie).

Rozwiązanie stosunku pracy i uzyskanie prawa do emerytury

Zawieszenie emerytury w trybie art. 103a ustawy emerytalnej trwa do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia w oddziale ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę, potwierdzającego ustanie stosunku pracy.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 2004 r. (sygn. akt II UZP 9/2004) prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt nie rozwiąże wszystkich stosunków pracy, w których pozostawał bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Podsumowując – musiałaby Pani choćby na jeden dzień rozwiązać umowę o prace w Szwajcarii, aby otrzymać należną Pani emeryturę. Jeśli Pani tego nie zrobi – przez najbliższe 3 lata nie będzie Pani miała wypłacanej emerytury z Polski.