Spowodowanie wypadku śmiertelnego a praca w szkole• Autor: Michał Kowalski |
Dwa miesiące temu spowodowałam śmiertelny wypadek drogowy, skręcając w prawo, potrąciłam rowerzystę, który zmarł po 5 dniach. Pracuję jako nauczyciel w szkole. Czy po orzeczeniu wyroku będę nadal mogła pracować nadal w szkole? Dyrektor wie o sprawie, ja się przyznałam do winy dobrowolnie. |
Fot. Fotolia |
W jakim przypadku wygasa stosunek pracy nauczyciela?Zgodnie z art. 26 Karty Nauczyciela stosunek pracy nauczyciela wygasa w przypadku:
Jak wynika z powyższego, wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela następuje w wyniku skazania prawomocnym wyrokiem sądu, lecz wyłącznie za przestępstwo popełnione umyślnie. Popełnienie przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci w wypadku samochodowymCzyn, o którym mowa w zapytaniu, zostanie prawdopodobnie zakwalifikowany jako nieumyślne spowodowanie śmierci. Prawomocne skazanie za przestępstwo popełnione nieumyślnie, takie jak nieumyślne spowodowanie śmierci w wypadku samochodowym (art. 155 Kodeksu karnego), nie może stanowić przyczyny wygaśnięcia ani rozwiązania nauczycielskiego stosunku pracy.
Dodam, że za popełnienie przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci w wypadku samochodowym nie powinna być Pani ukarana środkiem karnym w postaci pozbawienia praw publicznych lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu (art. 40, art. 41 Kodeksu karnego), a tylko prawomocne orzeczenie powyższych środków karnych skutkują wygaśnięciem nauczycielskiego stosunku pracy.
Popełnienie przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci w wypadku samochodowym w mojej ocenie nie stanowi również uchybienia godności zawodu mogącego prowadzić do ukarania nauczyciela karą dyscyplinarną (art. 75 § 1 Karty Nauczyciela).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Michał Kowalski Radca prawny, ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie oświatowym, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Prowadzi własną kancelarię, a w zakresie swojej praktyki zawodowej świadczy usługi w szczególności dla nauczycieli i szkół, ale także dla innych grup pracowników i pracodawców. Z powodzeniem udziela pomocy prawnej w systemie elektronicznym. Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego. Prowadzi również szkolenia dla nauczycieli i pracowników. |
|
Zapytaj prawnika