.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Spowodowanie wypadku śmiertelnego a praca w szkole

• Autor: Michał Kowalski

Dwa miesiące temu spowodowałam śmiertelny wypadek drogowy, skręcając w prawo, potrąciłam rowerzystę, który zmarł po 5 dniach. Pracuję jako nauczyciel w szkole. Czy po orzeczeniu wyroku będę nadal mogła pracować nadal w szkole? Dyrektor wie o sprawie, ja się przyznałam do winy dobrowolnie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spowodowanie wypadku śmiertelnego a praca w szkole

Fot. Fotolia

W jakim przypadku wygasa stosunek pracy nauczyciela?

Zgodnie z art. 26 Karty Nauczyciela stosunek pracy nauczyciela wygasa w przypadku:

 

  • prawomocnego ukarania w postępowaniu dyscyplinarnym karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy oraz karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie trzech lat od ukarania lub karą wydalenia z zawodu nauczycielskiego,
  • prawomocnego skazania na karę pozbawienia praw publicznych albo prawa wykonywania zawodu lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie,
  • upływu trzymiesięcznego okresu odbywania kary pozbawienia wolności,
  • stwierdzenia, że nawiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie fałszywych lub nieważnych dokumentów albo zostało dokonane z naruszeniem wymogów zatrudnienia.

 

Jak wynika z powyższego, wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela następuje w wyniku skazania prawomocnym wyrokiem sądu, lecz wyłącznie za przestępstwo popełnione umyślnie.

Popełnienie przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci w wypadku samochodowym

Czyn, o którym mowa w zapytaniu, zostanie prawdopodobnie zakwalifikowany jako nieumyślne spowodowanie śmierci. Prawomocne skazanie za przestępstwo popełnione nieumyślnie, takie jak nieumyślne spowodowanie śmierci w wypadku samochodowym (art. 155 Kodeksu karnego), nie może stanowić przyczyny wygaśnięcia ani rozwiązania nauczycielskiego stosunku pracy.

 

Dodam, że za popełnienie przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci w wypadku samochodowym nie powinna być Pani ukarana środkiem karnym w postaci pozbawienia praw publicznych lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu (art. 40, art. 41 Kodeksu karnego), a tylko prawomocne orzeczenie powyższych środków karnych skutkują wygaśnięciem nauczycielskiego stosunku pracy.

 

Popełnienie przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci w wypadku samochodowym w mojej ocenie nie stanowi również uchybienia godności zawodu  mogącego prowadzić do ukarania nauczyciela karą dyscyplinarną (art. 75 § 1 Karty Nauczyciela).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Kowalski

Radca prawny, ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie oświatowym, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Prowadzi własną kancelarię, a w zakresie swojej praktyki zawodowej świadczy usługi w szczególności dla nauczycieli i szkół, ale także dla innych grup pracowników i pracodawców. Z powodzeniem udziela pomocy prawnej w systemie elektronicznym.

Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego. Prowadzi również szkolenia dla nauczycieli i pracowników.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu