Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak wymeldować partnera z mieszkania?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 22.02.2018

Jestem właścicielem mieszkania i chciałabym wymeldować z niego mojego partnera, którego kiedyś zameldowałam na czas nieokreślony. W urzędzie powiedziano mi, że nie mogę tego zrobić bez jego zgody. Chciałabym wiedzieć, czy i jak mogę to zrobić, jeżeli on się na to nie zgadza, mimo że kupił teraz sobie nowe mieszkanie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak wymeldować partnera z mieszkania?

Fot. Fotolia

Jeżeli to Pani jest właścicielką lokalu, a partner tylko tam pomieszkuje w ramach dobrej Pani woli, to decydująca okolicznością będzie stan faktyczny, tj. czy partner wyniósł się z domu, czy tez tam pozostaje. Oto przepisy ustawy z 24 września 2010r o ewidencji ludności przewiduje wymeldowanie osoby, która tam nie przebywa, stanowiąc:

 

„Art. 33.

1. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się.

2. Obywatel polski dokonuje wymeldowania z miejsca pobytu stałego albo z miejsca pobytu czasowego:

1) w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy, o którym mowa w pkt 1, pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru”.

 

Natomiast właścicielowi daje także prawo:

 

„Art. 35.

Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się”.

 

Jeżeli więc Pani partner już tam nie mieszka, to w celu załatwienia sprawy proszę udać się do właściwego z uwagi na miejsce zameldowania urzędu gminy/miasta i złożyć wniosek o wymeldowanie wskazanych osób. Proszę pamiętać, że Pani nie musi znać dokładnego adresu tej osoby, ale jego podanie ułatwiłoby procedurę wymeldowania. Jednak brak tych danych nie może być podstawą do odmowy wymeldowania. W oparciu o to organ meldunkowy przeprowadzi postępowanie i ma obowiązek wydać decyzję.

 

Jednak jeżeli ten człowiek nadal mieszka w Pani lokalu, to powinna Pani podjąć czynności cywilnoprawne zmierzające do eksmisji, a dopiero po eksmisji wymeldować go.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 8 =

»Podobne materiały

Umieszczenie osoby w domu opieki wbrew jej woli

Opiekuję się od kilku lat moją teściową, jej dzieci przebywają za granicą. Za 2 miesiące ja również wyjadę z kraju. Chce ją umieścić w domu opieki, wbrew jej woli - ona nie wyraża na to zgody. Jest osobą schorowaną i wymaga całodobowej opieki, jest również pod opieką psychiatry, ale według niego nie

 

Czy pasierb musi odrzucić spadek?

Zmarł mój mąż. W związku z tym, że miał długi, ja i nasz wspólny syn odrzuciliśmy spadek. Czy drugi syn (męża pasierb) również musi odrzucić spadek? Jeżeli tak, to w którym momencie syn musi odrzucić spadek w sytuacji, jeżeli żyje męża matka i bracia?

 

Wyrok a praca – zaświadczenie o niekaralności

W 2004 r. dostałem wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Mój przyszły pracodawca domaga się dostarczenia dokumentu o niekaralności. Czy mogę otrzymać takie potwierdzenie?

 

Budowa altany śmietnikowej na osiedlu

W zeszłym roku kupiłem od dewelopera domek na osiedlu mieszkaniowym. Obecnie mieszkańcy utworzyli wspólnotę i postanowili wybudować altanę śmietnikową wzdłuż granicy mojej działki. Czy w tej sytuacji obowiązuje przepis, że obiekt musi być oddalony 3 m od granicy działki? Dodam, że inwestor nie przew

 

Kara za viaToll

Wczoraj otrzymałam pismo od Głównego Inspektora Transportu Drogowego o wskazanie kierowcy – nie wiem, co powinnam odpisać. Sprawa dotyczy przewozu konia: 3 miesiące temu mąż musiał zawieź konia do Niemiec. Przejechał samochodem osobowym z przyczepą o ładowności 1300 kg całą trasę tam i z powro

 

Odwołanie członka rady nadzorczej spółki z o.o.

Czy o odwołaniu przewodniczącego rady nadzorczej spółki z o.o. należy poinformować go, wysyłając mu kopię uchwały wspólników, czy też można zrobić to drogą nieoficjalną lub listownie, a zmiany wprowadzić w KRS? Kapitał spółki wynosi poniżej 50 000 zł, a wspólników jest dwóch po 50% udziałów. Czy w u

 

Prowadzenie galerii sztuki, rozliczenia z twórcami – kto odprowadza zaliczki na podatek dochodowy?

Od niedawna prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – internetową galerię sztuki. Z artystami podpisuję umowy komisu. Jeden z twórców zapytał mnie: „Jak w Pańskiej galerii wygląda sprawa odprowadzania podatku od zawartej transakcji? Większość galerii, z którymi współpracuję, b

 

Wewnątrzwspólnotowa dostawa i deklaracja VAT-7

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, tzn. czy wystawiam zwykłą fakturę VAT ze stawką 0%? Czy muszę do niej wystawić paragon? Jak ująć koszty transportu? Jak rozliczyć dostawę na deklaracji VAT-7. Czy istnieją jakieś inne ważne informacje w związku z tym tematem?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »