Jak wymeldować partnera z mieszkania?

• Autor: Eliza Rumowska

Jestem właścicielem mieszkania i chciałabym wymeldować z niego mojego partnera, którego kiedyś zameldowałam na czas nieokreślony. W urzędzie powiedziano mi, że nie mogę tego zrobić bez jego zgody. Chciałabym wiedzieć, czy i jak mogę to zrobić, jeżeli on się na to nie zgadza, mimo że kupił teraz sobie nowe mieszkanie.

Jak wymeldować partnera z mieszkania?

Fot. Fotolia

Wymeldowanie osoby która nie przebywa w mieszkaniu

Jeżeli to Pani jest właścicielką lokalu, a partner tylko tam pomieszkuje w ramach dobrej Pani woli, to decydująca okolicznością będzie stan faktyczny, tj. czy partner wyniósł się z domu, czy tez tam pozostaje. Oto przepisy ustawy z 24 września 2010r o ewidencji ludności przewiduje wymeldowanie osoby, która tam nie przebywa, stanowiąc:

„Art. 33.

1. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się.

2. Obywatel polski dokonuje wymeldowania z miejsca pobytu stałego albo z miejsca pobytu czasowego:

1) w formie pisemnej na formularzu w organie gminy właściwym dla dotychczasowego miejsca pobytu, przedstawiając do wglądu dowód osobisty lub paszport, albo

2) w formie dokumentu elektronicznego na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego organu gminy, o którym mowa w pkt 1, pod warunkiem otrzymania przez osobę urzędowego poświadczenia odbioru”.

Wymeldowania byłego partnera z mieszkania

Natomiast właścicielowi daje także prawo:

„Art. 35.

Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się”.

Jeżeli więc Pani partner już tam nie mieszka, to w celu załatwienia sprawy proszę udać się do właściwego z uwagi na miejsce zameldowania urzędu gminy/miasta i złożyć wniosek o wymeldowanie wskazanych osób. Proszę pamiętać, że Pani nie musi znać dokładnego adresu tej osoby, ale jego podanie ułatwiłoby procedurę wymeldowania. Jednak brak tych danych nie może być podstawą do odmowy wymeldowania. W oparciu o to organ meldunkowy przeprowadzi postępowanie i ma obowiązek wydać decyzję.

Jednak jeżeli ten człowiek nadal mieszka w Pani lokalu, to powinna Pani podjąć czynności cywilnoprawne zmierzające do eksmisji, a dopiero po eksmisji wymeldować go.