Usługi opiekuńcze w Niemczech a podatek VAT

• Autor: Aleksander Słysz

Mam pytanie dotyczące świadczenia usług opiekuńczych za granicą. Usługi wykonywane będą przez delegowane panie zatrudnione przez naszą firmę na podstawie umowy-zlecenia. Czy takie usługi trzeba opodatkować podatkiem VAT?

Usługi opiekuńcze w Niemczech a podatek VAT

Fot. Fotolia

Usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi

Art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia od tego podatku usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone w miejscu ich zamieszkania przez podmioty inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 22, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

Zwolnienie ww. nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej o której mowa lub
  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Jednakże na mocy art. 17a zwolnienie usług opieki ma zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługą podstawową, gdy te świadczenia dokonywane są przez podmioty świadczące usługę opieki.

Świadczenie usług opieki w Niemczech a podatek VAT

Odnośnie miejsca świadczenia to zasadniczo, tak jak i w ostatnich latach, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami w myśl 28a u.VAT jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zatem usługa opieki podlega opodatkowaniu VAT-em w Polsce, nawet jeśli świadczona jest na terenie RFN dla osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku VAT. Usługa taka podlega jednak w Polsce omówionemu zwolnieniu. Usługa opieki może składać się w pewnym sensie z wiązki usług i obejmować m.in. sprzątanie, w takiej sytuacji zwolnienie obejmuje całe jednolite świadczenie, nierozerwalnie połączone, gdzie opieka jest elementem podstawowym.

Analogicznie jak powyżej wskazał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji z dnia 9 grudnia 2016 r., sygn. 2461-IBPP1.4512.634.2016.2.ES, czy też w indywidualnej interpretacji z dnia 5 maja 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-130/14-4/JK.