Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Usługi opiekuńcze w Niemczech a podatek VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.06.2019

Mam pytanie dotyczące świadczenia usług opiekuńczych za granicą. Usługi wykonywane będą przez delegowane panie zatrudnione przez naszą firmę na podstawie umowy-zlecenia. Czy takie usługi trzeba opodatkować podatkiem VAT?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Usługi opiekuńcze w Niemczech a podatek VAT

Fot. Fotolia

Art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia od tego podatku usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone w miejscu ich zamieszkania przez podmioty inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 22, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

 

Zwolnienie ww. nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

 

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej o której mowa lub
  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

 

Jednakże na mocy art. 17a zwolnienie usług opieki ma zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługą podstawową, gdy te świadczenia dokonywane są przez podmioty świadczące usługę opieki.

 

Odnośnie miejsca świadczenia to zasadniczo, tak jak i w ostatnich latach, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami w myśl 28a u.VAT jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Zatem usługa opieki podlega opodatkowaniu VAT-em w Polsce, nawet jeśli świadczona jest na terenie RFN dla osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku VAT. Usługa taka podlega jednak w Polsce omówionemu zwolnieniu. Usługa opieki może składać się w pewnym sensie z wiązki usług i obejmować m.in. sprzątanie, w takiej sytuacji zwolnienie obejmuje całe jednolite świadczenie, nierozerwalnie połączone, gdzie opieka jest elementem podstawowym.

 

Analogicznie jak powyżej wskazał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji z dnia 9 grudnia 2016 r., sygn. 2461-IBPP1.4512.634.2016.2.ES, czy też w indywidualnej interpretacji z dnia 5 maja 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-130/14-4/JK.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + 5 =

»Podobne materiały

Opodatkowanie VAT przy refakturowaniu czynszu i opłaty za prąd

Wynajmuję mieszkanie na biuro. Mam podpisaną umowę z najemcą, zgodnie z którą poza opłatą za najem ponosi on też koszty czynszu i opłatę za prąd. Jestem czynnym podatnikiem VAT, więc muszę wystawiać faktury. Do kwoty opłaty za wynajem doliczam VAT w wysokości 23%. Jak powinienem traktować w tej kwes

 

Kontakty handlowe z partnerem ze Szwajcarii

Od pewnego czasu mamy kontakty handlowe ze szwajcarskim partnerem. Co jakiś czas dostajemy premię na podstawie faktury marketingowej. Problemem jest ustalenie właściwej stawki VAT. Zasugerowano nam zerowe obciążenie. Czy w przypadku takich kontaktów handlowych stawka 0% jest właściwa?

 

Podatek VAT od nieruchomości zakupionej podczas licytacji komorniczej

Moja firma, która jest płatnikiem podatku VAT, zakupiła nieruchomość w drodze licytacji komorniczej. Zapłaciliśmy na konto podaną przez sąd kwotę zgodną z licytacją. Sądziłem, że powinniśmy otrzymać fakturę VAT, na której widniejąca zapłacona kwota jest kwotą brutto i od tej kwoty powinien być odpro

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »