Kłopot z nazwą stanowiska pracy

• Autor: Karol Jokiel

Prowadzę sprawy kadrowe pracowników administracji i obsługi w szkole. W szkole obowiązuje ponadzakładowy układ zbiorowy dla pracowników niebędących nauczycielami. W tym układzie jest zamieszczony wykaz stanowisk, a w nim nazwa stanowiska: „sprzątaczka”. W umowach o pracę, które sporządzam, wpisuję jednak „sprzątająca”. Czy sprzątaczka to to samo co sprzątająca? Czy mogłam dokonać takiego zapisu?

Kłopot z nazwą stanowiska pracy

Wątpliwości co do sposobu określenia rodzaju wykonywanej pracy w umowie o pracę

Z Pani informacji wynika, że ma Pani wątpliwości co do sposobu określenia rodzaju wykonywanej pracy w umowie o pracę.

Zgodnie z art. 29 Kodeksu pracy umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

  1. rodzaj pracy,
  2. miejsce wykonywania pracy,
  3. wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
  4. wymiar czasu pracy,
  5. termin rozpoczęcia pracy.

Określenie rodzaju pracy w umowie

W nauce prawa pracy, jak i w orzecznictwie sądowym nie ulega wątpliwości, że rodzaj pracy może być w umowie określany rozmaicie, byle tylko można było z niego wnosić o związanych z nim powinnościach pracownika. Określenie rodzaju pracy w umowie może nastąpić np. przez wskazanie zawodu, funkcji, stanowiska pracy albo wyszczególnienie zakresu czynności (tak A. Świątkowski [w:] Kodeks pracy. Komentarz, wyd. 2, Warszawa 2006, s. 132; podobnie M. Gersdorf, K. Rączka, J. Skoczyński, Komentarz do art. 29 Kodeksu pracy [w:] Najnowsze wydanie: Kodeks pracy. Komentarz, wyd. 9, Warszawa 2008).

W tym kontekście określenie rodzaju pracy przez zwrot „sprzątająca” (w domyśle, jak rozumiem, „praca sprzątająca” lub „osoba sprzątająca”):

  1. z jednej strony nie jest szczególnie szczęśliwe ani precyzyjne, przy określeniu rodzaju wykonywanej pracy wystarczyło bowiem wpisać „sprzątaczka” – stanowiłoby to określenie rodzaju wykonywanej pracy przez podanie stanowiska pracownika,
  2. z drugiej strony, w moim przekonaniu, z określenia „sprzątająca” można jednak wnioskować o powinnościach pracownika w miarę jednoznacznie (pracownik jest obowiązany sprzątać), szczególnie jeżeli określenie to zostało doprecyzowane np. zakresem czynności jako osobnym dokumentem. Tym samym Pani dotychczasowe postępowanie w opisanym zakresie z całą pewnością nie stanowi naruszenia prawa pracy, choć wskazane jest w przyszłości określać rodzaj wykonywanej pracy w inny sposób.

W oficjalnej dokumentacji sugeruję posługiwać się jednak oficjalną nazwą stanowiska pracownika, ze wskazaniem jego imienia i nazwiska.