.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy pracodawca może zmusić pracownika do udziału w szkoleniu?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.06.2018 • Zaktualizowane: 25.10.2021

Czy pracodawca może wymagać od pracownika (sprzedawca, kierownik, zastępca kierownika) udziału w szkoleniu, jeśli tak, to w jakim, w dniu wolnym od pracy? Praca w sklepie, a więc handel–sprzedaż. Dzień to przykładowo 11 listopada.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do udziału w szkoleniu?

Fot. Fotolia

Kiedy pracownik nie może odmówić pracodawcy udziału w szkoleniu?

Co do zasady przepisy prawa pracy przewidują tylko jeden przypadek, gdy pracownik nie może odmówić pracodawcy udziału w szkoleniu. Mianowicie wtedy, gdy szkolenie dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy. W pozostałych kwestiach brak jest uregulowań dotyczących obowiązkowego uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę.

 

Warto jednak podkreślić, że w dniu pracy, gdy pracownik i tak jest do dyspozycji pracodawcy, może otrzymać polecenie udziału w szkoleniu organizowanym na terenie zakładu pracy. W sytuacji, gdy jest to jego dzień pracy, co do zasady nie może odmówić.

 

Inaczej rzecz się ma w odniesieniu do szkoleń organizowanych poza czasem pracy, a szczególnie w dniach wolnych od pracy. W takim przypadku jeśli szkolenie nie dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy, pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu, powołując się właśnie na to, że jest to jego dzień wolny od pracy.

 

Podsumowując – jeśli takie szkolenie nie jest związane z bhp – pracodawca nie może nakazać pracownikom udziału w nim w dniu wolnym od pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »