.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy pracodawca może zmusić pracownika do udziału w szkoleniu?

Czy pracodawca może wymagać od pracownika (sprzedawca, kierownik, zastępca kierownika) udziału w szkoleniu, jeśli tak, to w jakim, w dniu wolnym od pracy? Praca w sklepie, a więc handel–sprzedaż. Dzień to przykładowo 11 listopada.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do udziału w szkoleniu?

Fot. Fotolia

Kiedy pracownik nie może odmówić pracodawcy udziału w szkoleniu?

Co do zasady przepisy prawa pracy przewidują tylko jeden przypadek, gdy pracownik nie może odmówić pracodawcy udziału w szkoleniu. Mianowicie wtedy, gdy szkolenie dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy. W pozostałych kwestiach brak jest uregulowań dotyczących obowiązkowego uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę.

 

Warto jednak podkreślić, że w dniu pracy, gdy pracownik i tak jest do dyspozycji pracodawcy, może otrzymać polecenie udziału w szkoleniu organizowanym na terenie zakładu pracy. W sytuacji, gdy jest to jego dzień pracy, co do zasady nie może odmówić.

 

Inaczej rzecz się ma w odniesieniu do szkoleń organizowanych poza czasem pracy, a szczególnie w dniach wolnych od pracy. W takim przypadku jeśli szkolenie nie dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy, pracownik ma prawo odmówić udziału w szkoleniu, powołując się właśnie na to, że jest to jego dzień wolny od pracy.

 

Podsumowując – jeśli takie szkolenie nie jest związane z bhp – pracodawca nie może nakazać pracownikom udziału w nim w dniu wolnym od pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu