
Indywidualne Porady Prawne
Urlop okolicznościowy na obronę pracy licencjackiejAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 10.12.2018 |
W momencie przyjęcia mnie do nowego miejsca pracy pracodawca słownie wysłał mnie na podniesienie kwalifikacji (studia). Niedawno nastąpiła zmiana pracodawcy, który oznajmił, że nie należy mi się urlop okolicznościowy. Zbliża się obrona mojej pracy licencjackiej. Czy będę miała na tę okazję urlop okolicznościowy? |
![]() Fot. Fotolia |
Zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika a udzielenie pracownikowi urlopu na tę okolicznośćZgodnie z art. 103 ustawy Kodeks pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
Podnoszenie kwalifikacji z własnej inicjatywy i bez zgody pracodawcy a urlop okolicznościowyJeżeli pracownik podnosi kwalifikacje z własnej inicjatywy i bez zgody pracodawcy, może wystąpić o wyrażenie zgody na udzielenie mu zwolnienia z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia lub urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym z pracodawcą. Pracownik może również wystąpić o wyrażenie przez pracodawcę zgody na podnoszenie kwalifikacji. Jeżeli pracownik będzie podnosić kwalifikacje za zgodą pracodawcy, wtedy przysługuje mu urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Z przepisów nie wynika żaden maksymalny termin na wystąpienie o taka zgodę do pracodawcy.
Jeśli nie ma Pani formalnej zgody na podnoszenie kwalifikacji, to nie przysługuje Pani urlop szkoleniowy. Może Pani wystąpić do pracodawcy jedynie o urlop bezpłatny albo o zwolnienie od pracy bez prawa do wynagrodzenia. Urlop szkoleniowy związany jest tylko i wyłącznie z faktem, że to pracodawca skierował pracownika na podnoszenie kwalifikacji (i pracownik ma na to pisemne skierowanie), a taka sytuacja u Pani nie wystąpiła.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>