Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po wujku z USA a podatki w Polsce

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.10.2019

Moje dwie uczące się córki, w tym jedna niepełnoletnia, otrzymały spadek (pieniądze przelewem) po mężu mojej siostry, czyli wujku, obywatelu USA niemieszkającym w Polsce i niemającym polskiego obywatelstwa. Czy w Polsce rodzi to zobowiązanie podatkowe i w jakiej wysokości? Czy należy otrzymanie spadku z USA po wujku zgłosić w polskim urzędzie skarbowym, na jakim formularzu i w jakim terminie? Czym ewentualne procedury różnią się w przypadku córki pełnoletniej i niepełnoletniej (oboje z żoną jesteśmy prawnymi opiekunami)?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nabycie spadku stanowi czynność prawną, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia. Ponadto, jak wskazuje art. 2 ustawy, nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W przypadku Pana córek powyższy warunek jest spełniony, co oznacza, że w stosunku do córek będących spadkobierczyniami powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

 

Jak wskazuje art. 17a ustawy, podatnicy podatku są obowiązani złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe SD-3. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 4 ustawy jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Spadek po wujku z USA a podatki w Polsce

 

Tutaj pojawia się pytanie, czy dysponują Państwo jakimkolwiek dokumentem sądowym stwierdzającym nabycie spadku przez córki po wujku. Jeżeli tak, córki są zobowiązane do złożenia zeznania SD-3 w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się takiego dokumentu. W przypadku prawa polskiego takim dokumentem jest postanowienie sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia wydany przez notariusza. W przypadku, jeżeli posiadają Państwo jakiś dokument amerykański, należy go przetłumaczyć i załączyć do zeznania SD-3. Do zeznania należy dołączyć również potwierdzenie przelewu środków pieniężnych otrzymanych w spadku.

 

Każda z Pana córek składa osobne zeznanie SD-3. Ewentualnie można sprawę uprościć i zrobić w ten sposób, że jedna córka złoży zeznanie SD-3, natomiast druga złoży załącznik SD-3/A. Odnośnie składanych dokumentów jedyna różnica polega na tym, że pełnoletnia córka samodzielnie podpisuje się na zeznaniu, natomiast za córkę niepełnoletnią podpisują się prawni opiekunowie (czyli Pan lub małżonka).

 

Kwestie ustalenia właściwego urzędu skarbowego reguluje rozporządzenie w sprawie właściwości miejscowej organów podatkowych. Zgodnie z § 7 oraz § 10 tego rozporządzenia jeżeli spadkodawca nigdy nie miał miejsca zamieszkania na terytorium Polski ani miejsca pobytu na terenie RP, to właściwym organem podatkowym jest naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

 

Odnośnie natomiast kwestii wysokości podatku w pierwszej kolejności należy ustalić, że małżonek rodzeństwa rodziców, czyli mąż ciotki, to III grupa podatkowa. Powoduje to, że stawki podatku wynoszą 12%, 16% i 20% w zależności od wysokości otrzymanego spadku. Dodatkowo w ramach rozliczenia istnieje możliwość uwzględnienie kwoty wolnej od podatku dla każdego spadkobiercy, która w przypadku III grupy podatkowej wynosi 4902 zł.

 

Podsumowując powyższe:

 

  • córki podlegają polskiemu podatkowi z tytułu nabycia spadku;
  • w ciągu 1 miesiąca od dnia wydania dokumentu potwierdzającego spadek należy złożyć zeznanie SD-3 wraz z załącznikiem SD-3/A do naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście;
  • do zeznania należy dołączyć dokument potwierdzający nabycie spadku oraz potwierdzenie przelewu środków pieniężnych;
  • stawka podatku to 12%, 16% i 20% w zależności od wysokości otrzymanego spadku, kwota wolna od podatku to 4902 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus 6 =

»Podobne materiały

Kupno mieszkania za środki pochodzące z zagranicy

Jestem obywatelką polską zamieszkującą na stałe w USA. Chcę kupić w Polsce mieszkanie. 1) Czy mieszkanie będzie wchodzić w skład majątku wspólnego? 2) Czy mogę kupić mieszkanie za środki pochodzące z mojego majątku osobistego (darowizna ze strony męża na rzecz mojego majątku odr

Ślub po rozwodzie – czy małżonek babci jest moim dziadkiem w świetle prawa?

Czy osoba, która ożeniła się z moją babcią, a nie jest biologicznie ojcem mojej matki, jest w świetle prawa moim dziadkiem i np. może przekazać mi darowiznę w postaci mieszkania, za którą nie zostanie odprowadzony podatek od darowizny?

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłac
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »