.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda na umieszczenie mamy w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym

Autor: Michał Kowalski • Opublikowane: 07.12.2018

Moja mama miała udar, jest w szpitalu i w krótkim czasie będzie wymagać opieki w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. W tej chwili sama nie może podjąć decyzji i wyrazić zgody na piśmie. Znalazłam prywatny dom pomocy. Czy zgodę na umieszczenie czasowe mamy w tym zakładzie wymaga decyzji sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgoda na umieszczenie mamy w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym

Fot. Fotolia

Co do zasady świadczeniobiorcy przysługują świadczenia pielęgnacyjne lub opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (art. 33a ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Z wnioskiem do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego występuje wówczas sam świadczeniobiorca (§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych).

 

Jeżeli jednak pacjent–świadczeniobiorca jest nieprzytomny bądź z innych względów zdrowotnych nie jest w stanie sam ubiegać się o skierowanie do ZOL, wówczas konieczne jest uzyskanie stosownego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym (§ 6 rozporządzenia). 

 

Niestety przepisy nie wskazują wprost, kto powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie takiego orzeczenia. Wydaje się jednak, że uprawniony do tego jest wyłącznie lekarz, który wydałby skierowanie do ZOL-u. Jeżeli bowiem pacjent jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody na udzielenie mu świadczenia zdrowotnego i jednocześnie nie ma przedstawiciela ustawowego, to lekarz po przeprowadzeniu badania może przystąpić do udzielania dalszych świadczeń zdrowotnych dopiero po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego (art. 32 ust. 2 i 7 ustawy o zawodzie lekarza). Przepis ten winien znaleźć w opisywanej sytuacji odpowiednie zastosowanie. Co za tym idzie, z wnioskiem do sądu nie może wystąpić ani rodzina pacjenta, ani też lokalny ośrodek pomocy społecznej.

 

Wniosek winien być skierowany do sądu opiekuńczego, w którego okręgu znajduje się siedziba ZOL-u (art. 32 ust. 8 ustawy o zawodzie lekarza). W przypadku wydania orzeczenia przez sąd nie jest już potrzebny wniosek, skierowanie oraz wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl