Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda na umieszczenie mamy w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym

Autor: Michał Kowalski • Opublikowane: 07.12.2018

Moja mama miała udar, jest w szpitalu i w krótkim czasie będzie wymagać opieki w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. W tej chwili sama nie może podjąć decyzji i wyrazić zgody na piśmie. Znalazłam prywatny dom pomocy. Czy zgodę na umieszczenie czasowe mamy w tym zakładzie wymaga decyzji sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zgoda na umieszczenie mamy w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym

Co do zasady świadczeniobiorcy przysługują świadczenia pielęgnacyjne lub opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (art. 33a ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Z wnioskiem do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego występuje wówczas sam świadczeniobiorca (§ 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych).

 

Jeżeli jednak pacjent–świadczeniobiorca jest nieprzytomny bądź z innych względów zdrowotnych nie jest w stanie sam ubiegać się o skierowanie do ZOL, wówczas konieczne jest uzyskanie stosownego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu świadczeniobiorcy w zakładzie opiekuńczym (§ 6 rozporządzenia). 

 

Niestety przepisy nie wskazują wprost, kto powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie takiego orzeczenia. Wydaje się jednak, że uprawniony do tego jest wyłącznie lekarz, który wydałby skierowanie do ZOL-u. Jeżeli bowiem pacjent jest niezdolny do świadomego wyrażenia zgody na udzielenie mu świadczenia zdrowotnego i jednocześnie nie ma przedstawiciela ustawowego, to lekarz po przeprowadzeniu badania może przystąpić do udzielania dalszych świadczeń zdrowotnych dopiero po uzyskaniu zgody sądu opiekuńczego (art. 32 ust. 2 i 7 ustawy o zawodzie lekarza). Przepis ten winien znaleźć w opisywanej sytuacji odpowiednie zastosowanie. Co za tym idzie, z wnioskiem do sądu nie może wystąpić ani rodzina pacjenta, ani też lokalny ośrodek pomocy społecznej.

 

Wniosek winien być skierowany do sądu opiekuńczego, w którego okręgu znajduje się siedziba ZOL-u (art. 32 ust. 8 ustawy o zawodzie lekarza). W przypadku wydania orzeczenia przez sąd nie jest już potrzebny wniosek, skierowanie oraz wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus VII =

»Podobne materiały

Sprzedaż psa bez zgody rodziny

Dwa lata temu tata kupił psa. Zajmowała się nim jednak moja matka, która bardzo przywiązała się do zwierzęcia. Ojciec dwa tygodnie temu sprzedał zwierzę, nie pytając nikogo z rodziny o zdanie. Mama bardzo to przeżyła, wróciły jej problemy z sercem. Ojciec nie daje się przekonać do wyjawienia danych

Udział w przetargu bez zgody współmałżonka

Małżeństwo oraz osoba samotna wygrali przetarg na zakup nieruchomości od starostwa powiatowego. Mąż wpłacił 50% wadium, drugie 50% wpłaciła osoba samotna. Obecnie żona nie zgadza się na zakup nieruchomości. Czy istnieje możliwość odzyskania wadium, np. poprzez unieważnienie przetargu? Mąż nie miał ż

Odzyskanie pieniędzy zainwestowanych w mieszkanie – darowizna, która nie doszła do skutku

Mieszkam od 30 lat z ojcem alkoholikiem. Umówiliśmy się, że ojciec przepisze na mnie mieszkanie, gdy spłacę za nie wszystkie raty (zostały trzy, a jest to lokal wykupiony od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej) oraz będę dokładać się do kosztów i wykonywać remonty (robię to od wielu lat). Niedawno jedna
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »