Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kłopot z zapłatą za mieszkanie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.06.2016

Mam problem z zapłatą za mieszkanie: sprzedający nie chce się zgodzić na podpisanie aktu notarialnego, a ja nie chce się zgodzić na zapłatę przed podpisaniem aktu notarialnego. Nie chcę nosić gotówki do notariusza. Czy istnieje sposób na zapewnienie sprzedającego, że zapłacę przelewem bankowym (na co on się oczywiście zgadza, ale przed podpisaniem aktu)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. Zgodnie z art. 535 § 1 K.c. „przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę”.

 

Ustawodawca nie wskazuje zatem formy zapłaty. Jak podkreśla się w literaturze, wzajemność umowy sprzedaży, stosownie do art. 488 § 1 K.c., przesądza o tym, że świadczenia będące przedmiotem zobowiązań z umów wzajemnych powinny być spełnione w zasadzie jednocześnie.

 

W tym miejscu pragnę podkreślić, iż w swojej karierze kilkukrotnie spotykałem się z tego rodzaju sytuacjami. W mojej ocenie, biorąc pod uwagę Pani obawy, jak i obawy sprzedającego, rozwiązaniem jest przekazanie środków pieniężnych na miejscu, tj. w kancelarii notarialnej za pomocą przekazu internetowego typu Express ELIXIR. Przelew bankowy Express ELIXIR pozwala na przekazanie środków na rachunek sprzedającego niezwłocznie po złożeniu dyspozycji przelewu bankowego. W takiej sytuacji bądź notariusz udostępnia komputer, bądź same zainteresowane strony przychodzą z laptopem i w kancelarii jedna strona podpisuje akt notarialny, a druga wydaje dyspozycję bankowi do przekazania środków. Byłem także świadkiem sytuacji, kiedy notariusz nie wydał aktu notarialnego do czasu zaksięgowania środków pieniężnych na rachunku sprzedającego.

 

Nadto istnieje także możliwość zawarcia porozumienia przed notariuszem, na którego mocy podda się Pani egzekucji z rachunku bankowego w razie nieuiszczenia w wyznaczonym terminie zapłaty za mieszkanie. Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 4 „tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie”.

 

Sporządzenie tego rodzaju aktu notarialnego pozwoli sprzedającemu wystąpić od razu do komornika sądowego celem prowadzenia egzekucji z Pani majątku w razie niezapłacenia wartości mieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - 2 =

20.05.2019

art 777 nie zabezpiecza sprzedającego moja siostra została oszukana i nic jej nie pomógł ten art. teraz sprawę dała do adwokata i po co ten koszty, nerwy !!! gotówka w dniu podpisania umowy lub depozyt notarialny .Nigdy już siostra nikomu nie uwierzy !!

Marcin

»Podobne materiały

Poręczenie weksla bankowego

Syn zaciągnął kredyt gotówkowy w banku (150 tys. zł). Zabezpieczeniem były środki zgromadzone na jego koncie i regularne przelewy od firmy oraz weksel in blanco poręczony przez siostrę zatrudnioną na umowę-zlecenie. Syn nie spłacał kredytu, więc bank przesłał wezwanie do niego i do siostry – o

 

Uciążliwa działalność współwłaściciela budynku mieszkalnego

Jestem współwłaścicielem dwurodzinnego domu, tzw. bliźniaka. Sąsiad od dawna próbuje rozbudować swą połowę, ale nadzór budowlany kilkakrotnie wstrzymywał już prace ze względu na uchybienia. Jakiś czas temu sąsiad zarejestrował działalność „pokoje gościnne” i prowadzi usługi hotelarskie.

 

Zrzeczenie się dziedziczenia – czy można anulować taką umowę?

W 2007 roku podpisałam u notariusza oświadczenie o zrzeczeniu się dziedziczenia po rodzicach. Następnie rodzice przepisali dom na moją siostrę i jej męża aktem notarialnym. Szwagier porzucił moją siostrę, która złożyła już wniosek o separację i alimenty (mają jedno dziecko). Mąż mojej siostry zapowi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »