.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wspólny dom wybudowany na działce narzeczonego

Mój narzeczony jest właścicielem działki, na której chcemy wybudować dom. Chcielibyśmy oboje być właścicielami nowej nieruchomości (nawet jeśli nie dojdzie do ślubu). Czy możemy podpisać jakąś umowę czy akt notarialny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wspólny dom wybudowany na działce narzeczonego

Budowa domu na działce przyszłego męża

Własność tego, co znajduje się na gruncie, przynależy do gruntu – to jedna z podstawowych zasad prawa cywilnego. Dom wybudowany na gruncie Pani przyszłego męża będzie zatem należał wyłącznie do niego, i to bez względu na to, za czyje pieniądze został wzniesiony. O przyszłości domu – np. o jego sprzedaży – zgodnie z prawem będzie więc mógł decydować tylko właściciel gruntu, na którym dom stoi, i to on będzie występował jako strona ewentualnej umowy.

 

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Stosownie do art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego za część składową nieruchomości uważa się „wszystko, co nie może być odłączone od rzeczy głównej bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości, albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego”. Budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem, także drzewa i krzewy, stanowią część składową tego gruntu i nie mogą być przedmiotem odrębnej własności.

 

Budynki stają się częścią składową gruntu od chwili trwałego połączenia każdej części ich konstrukcji z gruntem. W praktyce jest to chwila rozpoczęcia budowy. Dzieje się to niezależnie od źródła pochodzenia środków użytych na ich budowę.

Jak uczynić wspólną własnością dom wybudowany przed ślubem na działce należącej do narzeczonego?

W sytuacji, gdy Pani z przyszłym mężem wspólnie przed ślubem sfinansuje budowę na działce należącej do Pani narzeczonego, a chcecie Państwo uczynić dom wspólną własnością, Pani narzeczony może:

 

  1. Odsprzedać Pani udział w nieruchomości (trzeba wówczas zawrzeć umowę kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego).
  2. Dokonać na Pani rzecz darowizny udziału w nieruchomości (czyli zawrzeć umowę darowizny w formie aktu notarialnego).
  3. Przenieść własność nieruchomości (lub udział w niej) z majątku osobistego do majątku wspólnego przez rozszerzenie wspólności ustawowej (w tym celu małżonkowie powinni zawrzeć umowę intercyzy, aby rozszerzyć wspólność ustawową). Umowa intercyzy może być zawarta zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Jeżeli przyszli małżonkowie postanowili, że chcą mieć rozdzielność majątkową, wówczas trzeba sporządzić odpowiedni akt notarialny, który nabierze mocy prawnej w dniu ślubu. Gdyby z jakichś powodów do ślubu między tymi osobami nie doszło, dokument jest nieważny i można go wyrzucić do kosza.

Zawarcie umowy darowizny udziałów w działce między narzeczonymi i wspólna budowa domu

Zawarcie wskazanych umów sprzedaży lub darowizny między Państwem spowoduje, że zgodnie z prawem własność zostanie przesunięta z majątku odrębnego jednego do majątku odrębnego drugiego małżonka. Oznacza to, że Państwo zostaniecie więc współwłaścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych. W konsekwencji Pani i narzeczony będziecie mogli rozporządzać swoim udziałem (np. sprzedać go czy przekazać w darowiźnie) bez pytania o zgodę drugiego współwłaściciela. W przypadku zawarcia umowy intercyzy własność nieruchomości przeniesiona zostanie z majątku odrębnego do majątku wspólnego. Oznacza to, że Państwo staniecie się współwłaścicielami bez wyodrębniania udziałów. W konsekwencji jeden współmałżonek nie będzie mógł rozporządzać nieruchomością bez zgody drugiego.

Jeśli Pani nie podejmie żadnych kroków prawnych w tym kierunku, to może nastąpić sytuacja, że Pani nie będzie ani właścicielką nieruchomości, ani nie otrzyma z powrotem wkładów finansowych na budowę domu.

 

W Państwa sytuacji najlepiej będzie sporządzić umowę darowizny – 1/2 działki na Pani rzecz. Umowa taka wymaga poświadczenia u notariusza. Taka umowa daje Pani gwarancję, że połowa działki oraz dom, który na niej będzie wybudowany, będzie należeć wyłącznie do Pani.

 

Na koniec, reasumując powyższe rozważania, zwracam uwagę, że przeniesienie własności nieruchomości może nastąpić w drodze czynności prawnych takich, jak umowa sprzedaży, darowizny, jak i innych skutkujących przeniesieniem tego prawa.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl