
Użytkowanie samochodu a mienie przesiedleńcze• Autor: Aleksander Słysz |
Zakupiłem w USA uszkodzony samochód. Naprawa trwała dość długo, więc samochód zarejestrowałem dopiero dwa miesiące przed przeprowadzką z USA do Polski. Urząd celny nie chce jednak uznać pojazdu za zwolniony z opłat (mienie przesiedleńcze). Czy samochód, który jest moją własnością do 6 miesięcy, nie jest uznawany za użytkowany, ponieważ był naprawiany (i nie mogłem go wcześniej zarejestrować)? |
![]() |
Mienie przesiedleńczeMienie przesiedleńcze to temat szeroki – w skrócie i w odniesieniu do Pańskiego pytania zauważyć należy, że pod uwagę trzeba wziąć VAT, cło i akcyzę – są to bowiem te daniny, które potencjalnie mogą obciążyć mienie przywożone do kraju. VATZgodnie z art. 47 ustawy o podatku od towarów i usług „zwalnia się od podatku import rzeczy osobistego użytku osoby fizycznej przenoszącej miejsce zamieszkania z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki
Zwolnienia nie stosuje się m.in. do środków transportu przeznaczonych do działalności gospodarczej. Zwolnienie celne na mienie osobisteOdnośnie cła rozporządzenie Rady (WE) NR 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych wskazuje, że „»mienie osobiste« oznacza każde mienie przeznaczone na własny użytek osób zainteresowanych lub do zaspokojenia potrzeb ich gospodarstw domowych . »Mienie osobiste« tworzą w szczególności:
Zwolnienie ograniczone jest do mienia osobistego, które:
Import samochodu a zwolnienie z akcyzyZgodnie z art. 112 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym „zwalnia się od akcyzy samochód osobowy przywożony spoza terytorium państw członkowskich oraz państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym przez osobę fizyczną przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu z terytorium tych państw, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
W przepisach uzależniający prawo do zwolnienia nie sprecyzowano, jak należy rozumieć stwierdzenie „służył do użytku osobistego (…) co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu”.
Jak wskazuje się w doktrynie:
„Artykuł 112 u.p.a. daje podstawy do zwolnienia od akcyzy importu samochodu osobowego stanowiącego mienie przesiedleńcze osoby fizycznej przybywającej na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającej z czasowego pobytu z terytorium państwa trzeciego. Przedmiotowe zwolnienie od akcyzy funkcjonowało do 1 marca 2009 r. na podstawie § 30 rozporządzenia z 2004 r. w sprawie zwolnień od akcyzy. Niniejszy przepis ustawy doprecyzowuje zakres zwolnienia oraz powiela warunki obowiązujące przed wejściem w życie ustawy. Przywóz samochodu osobowego spoza terytorium państw członkowskichStosownie do treści tego przepisu zwolnieniu podlega przywóz samochodu osobowego spoza terytorium państw członkowskich oraz państw stron Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym przez osobę fizyczną przybywającą na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającą z czasowego pobytu z terytorium tych państw. Zwolnienia dla osób przywożących samochody z państw członkowskich UE oraz państw stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym zostały określone w art. 110 u.p.a.
W przypadku importu samochodu osobowego zwolnienie od akcyzy ma zastosowanie, jeżeli samochód osobowy jest przeznaczony do użytku osobistego tej osoby oraz co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu samochód ten służył do użytku osobistego tej osoby w miejscu poprzedniego jej pobytu poza terytorium państwa członkowskiego lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. W celu potwierdzenia spełniania niniejszego warunku, osoba zobowiązana jest przedstawić właściwemu naczelnikowi urzędu celnego dowód potwierdzający użytkowanie samochodu osobowego do celów osobistych co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu. Dokumentem tym może być dokument potwierdzający rejestrację samochodu poza UE czy też faktura zakupu. Import samochodów osobowych jako mienie przesiedleńczeDodatkowo, aby zwolnienie to mogło mieć zastosowanie, osoba importująca samochód osobowy jako mienie przesiedleńcze powinna przebywać poza terytorium państwa członkowskiego lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym przez okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy poprzedzających zmianę miejsca pobytu. Jednocześnie po dokonaniu importu samochód osobowy nie może być sprzedany, wynajęty lub w jakikolwiek inny sposób oddany do użytku osobie trzeciej przez okres 12 miesięcy od dnia jego przywozu na terytorium kraju” (S. Parulski, komentarz do art. 112 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U.09.3.11), w: tenże, Akcyza. Komentarz, 2010, LEX, wyd. II).
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 grudnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Bk 503/09) jasno wskazuje, że „przepis art. 47 ust. 1 u.p.t.u. i § 30 ust. 1 rozporządzenia z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. 2004 r. Nr 97 poz. 966) dotyczące zwolnień mienia przesiedleńczego od podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego nie przewidują wymogu zarejestrowania pojazdu w kraju trzecim, jako warunku uzyskania przez posiadacza pojazdu zwolnienia z należności podatkowych.”
Konkludując, moim zdaniem – i jak dowiodłem powyżej, nie tylko moim zdaniem, nie istnieje wymóg rejestracji pojazdu na 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Aleksander Słysz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale