Remont balkonu i uszkodzenie samochodu sąsiada

Zleciłam pewnej firmie wykonanie remontu mojego balkonu (posiadam podpisaną umowę). Po kilku dniach zgłosił się do mnie sąsiad, który twierdzi, że w wyniku prac remontowych został uszkodzony jego samochód. Okazało się, że z każdej strony auto ma zarysowania. Sąsiad upiera się, że jeszcze jeden samochód (należący do jego syna), który stał kilkanaście metrów dalej, został uszkodzony, ponieważ osiadł na nim pył, następnie opadła rosa i zamieniła go w klej – w trakcie mycia zostanie zdarty lakier. Mężczyzna narzekał też na kamyki o wielkości 2-3 cm, chociaż mogły one spaść z dachu, gdzie kominiarze przeprowadzają remont komina. Postanowiłam dać sąsiadowi dane kontaktowe zatrudnionej przeze mnie firmy (zaznaczam, że nie ma ona ubezpieczenia). Co jeszcze mogę zrobić w tej sytuacji?

Odpowiedzialność z tytułu czynów niedozwolonych

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym sprawy należy wskazać, iż w celu odpowiedzi na Pani pytanie trzeba sięgnąć przede wszystkim do przepisów Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) regulujących odpowiedzialność z tytułu czynów niedozwolonych.

W pierwszej kolejności należy przytoczyć treść przepisu art. 433 K.c.:

„Art. 433. Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec”.

Odpowiedzialność za szkody

Z powyższego wynika, że Pani jako osoba zajmująca pomieszczenie (właściciel mieszkania) – co do zasady – ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody wynikłe w związku z wypadnięciem rzeczy lub wylaniem się płynów z Pani mieszkania, w tym również w związku z obsypaniem się gruzu czy też wydostaniem się pyłów.

Jednakże należy mieć na uwadze, że od powyższej odpowiedzialności może zostać Pani zwolniona poprzez wykazanie, że szkody wynikły z winy osoby trzeciej, jeżeli nie ponosi Pani odpowiedzialności za działania tej osoby.

W tym momencie trzeba sięgnąć do treści przepisu art. 429 K.c.:

„Art. 429. Kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności”.

Zwolnienie od odpowiedzialności za szkody

Mając zatem na uwadze profesjonalny charakter działalności wykonawcy dokonującego remontu Pani mieszkania (prowadzenie działalności gospodarczej), okoliczność ta zwalnia Panią od odpowiedzialności za ww. szkody, gdyż to właśnie ten zakład zobowiązany jest do przedsięwzięcia wszelkich niezbędnych kroków, aby w jak najlepszy sposób zabezpieczyć prowadzone roboty i uniknąć powstania związanych z tym szkód.

Dlatego też właściwym działaniem z Pani strony było przekazanie poszkodowanemu danych kontaktowych firmy remontującej balkon, gdyż zgodnie z wyżej przytoczonymi przepisami właśnie ta firma jest odpowiedzialna za powstałe szkody (których związek z prowadzonymi pracami poszkodowany musi oczywiście wykazać) i to z nią poszkodowany powinien rozmawiać i ustalić sposób naprawienia zaistniałej szkody.

W chwili obecnej w zasadzie nie musi Pani podejmować dalszych działań, a gdyby poszkodowany zwrócił się do Pani z roszczeniami wynikającymi z powstałej szkody, należałoby mu przedstawić powyższą argumentację oraz ponownie skierować do firmy remontowej jako podmiotu odpowiedzialnego.

Fakt braku posiadania przez ww. firmę ubezpieczenia od tego typu szkód nie zmienia w żaden sposób zasad odpowiedzialności za powstałe szkody, a jedynie oznacza dla owej firmy, że będzie musiała pokryć szkody z własnych środków (zamiast wypłacenia odszkodowania z posiadanej polisy ubezpieczeniowej).