Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy sąd apelacyjny jest zobowiązany przesłać sentencję wyroku?

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 01.05.2018

Czy sąd apelacyjny jest zobowiązany przesłać sentencję wyroku obu stronom? Jeśli nie, to w jaki sposób uzyskać odpis, nie znając sygnatury sprawy? Jestem stroną, która wygrała.

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sąd co do zasady nie doręcza odpisu wyroku – tak sąd I, jak i II instancji. Wyjątek stanowi m.in. sytuacja, gdy nie było ogłoszenia orzeczenia – w takim wypadku orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się stronom z urzędu w terminie tygodniowym od dnia sporządzenia uzasadnienia (art. 387 § 3 K.p.c.).

 

Orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się tej stronie, która w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji zgłosiła wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem. Jeśli apelację oddalono lub zmieniono zaskarżony wyrok, sąd II instancji sporządzi uzasadnienie wyroku tylko wtedy, jeśli strona o to wniosła w terminie tygodniowym (art. 387 § 1 K.p.c.). Przy orzeczeniach innej treści sąd z urzędu sporządza uzasadnienie, jednak – jeśli nie było takiego wniosku (z zastrzeżeniem wyjątków j. w.) – nie doręcza odpisu wyroku z uzasadnieniem.

 

Zgodnie z art. 9 § 2 K.p.c.:

 

§ 2. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo do otrzymania z akt sprawy zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, chyba że protokół został sporządzony wyłącznie pisemnie. Przewodniczący wydaje z akt sprawy zapis dźwięku, jeżeli wydaniu zapisu obrazu i dźwięku sprzeciwia się ważny interes publiczny lub prywatny.”

 

Tym samym jako strona może Pan w każdym czasie złożyć wniosek o doręczenie odpisu dokumentu z akt sprawy – może Pan zatem wnieść o doręczenie odpisu wyroku, jeśli upłynął tydzień od ogłoszenia wyroku – także o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem, o ile sąd z urzędu albo na wniosek drugiej strony takie uzasadnienie sporządził (do jednego tygodnia od ogłoszenia wyroku sam może Pan wnieść o sporządzenie uzasadnienia). W tym celu należy sporządzić wniosek o doręczenie odpisu wyroku i złożyć go w sądzie (ew. wysłać listem poleconym).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Czy sąd apelacyjny jest zobowiązany przesłać sentencję wyroku?

 

Polecam przy tym złożenie wniosku o odpis wyroku wraz z klauzulą prawomocności, a jeśli wyrok wymaga wykonania w którymś punkcie – z klauzulą wykonalności w tym punkcie (tu jednocześnie powinien Pan złożyć taki wniosek co do wyroku sądu I instancji, jeśli zawiera istotne wyrzeczenia, które uległy uprawomocnieniu po wyroku sądu II instancji). Zgodnie z art. 77 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych powinien Pan od wniosku o odpis uiścić opłatę w kwocie 1 zł od strony – jeśli życzy Pan sobie przesłania tylko ksera wyroku, a 6 zł od strony, jeśli odpis ma być uwierzytelniony albo ma zawierać klauzulę wykonalności lub prawomocności.

 

Podaje Pan, że nie zna sygnatury akt sprawy. Jeśli prawidłowo poda Pan strony oraz datę ogłoszenia, sąd winien rozeznać sygnaturę sprawy, choć to będzie zależało od dobrej woli sądu. Pana obowiązkiem w kolejnych pismach jest bowiem podawanie numeru sygnatury akt (por. art. 126 § 2 (1) K.p.c.). Zdecydowanie najlepszym sposobem będzie wykonanie telefonu do sądu, w którym zapyta Pan o tę sygnaturę – jeśli poda Pan strony postępowania, przedmiot sporu, datę rozprawy, biuro informacji z pewnością poda sygnaturę akt. Biuro powinno podać Panu także ilość stron wyroku, co pozwoli uiścić stosowną opłatę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - VII =

»Podobne materiały

Pozew o ustalenie stosunku prawnego

Jestem w trakcie rozwodu, sprawa odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Polsce, zawarliśmy z mężem intercyzę w formie aktu notarialnego, jednak amerykański sąd jej nie uznał. Teraz mąż dochodzi podziału majątku znajdującego się w Polsce. Słyszałam, że mogę wnieść do po

Odpis protokołu

Przed sądem żona wraz z siostrą zawarły ugodę: żona nie podważa testamentu ich matki (która chorowała psychicznie), ale siostra spłaca żonie połowę majątku. Szwagierka nie wywiązuje się z umowy. Co powinna zrobić żona? Czy postarać się o odpis protokołu z tamtej rozprawy i&

Śmierć dłużnika

Mąż zmarł kilka miesięcy temu, miał zawarty układ ratalny z ZUS, który przerwał bieg przedawnienia długów (są z lat 1999 do 2002). Co mam teraz robić po śmierci dłużnika? Płacić składki z opóźnieniem bez kontaktu z ZUS, prosić o nowe warunki, a może liczyć, że nie będę
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »