Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czterodniowy tydzień pracy po 10 godzin dziennie

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 13.05.2009

Pracuję na pełny etat (40 godzin tygodniowo). Sytuacja zmusiła mnie do posiadania całego dnia wolnego w tygodniu. Wyczytałem w Kodeksie pracy, że jest możliwość pracy np. przez 4 dni po 10 godzin dziennie. Mój kierownik początkowo się zgodził na takie rozwiązanie, po czym zmienił nagle zdanie, tłumacząc, że w takim przypadku po każdym 10-godzinym dniu pracy musiałbym mieć dzień wolnego. Czy to prawda?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czterodniowy tydzień pracy po 10 godzin dziennie

System skróconego tygodnia pracy

Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, aby pracował Pan 4 dni w tygodniu po 10 godzin. Możliwość taką daje Panu praca w systemie skróconego tygodnia pracy.

 

Zgodnie z art. 143 Kodeksu pracy: „Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system skróconego tygodnia pracy. W tym systemie jest dopuszczalne wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca”.

Czas pracy w systemie skróconego tygodnia pracy

W systemie skróconego tygodnia pracy czas pracy:

  1. pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
  2. pracownic w ciąży,
  3. pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody

– nie może przekraczać 8 godzin. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.

 

Przepisy w tej kwestii są jednoznaczne. Nie rozumiem opinii kierownika co do konieczności udzielania dodatkowego dnia wolnego po każdym dniu pracy. Zakładam oczywiście, że zmiana systemu pracy nie będzie miała wpływu na czas Pana odpoczynku od pracy, tzn.:

  1. pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku,
  2. pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus dziewięć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki