Konsekwencje związku dorosłego mężczyzny z szesnastolatką

• Autor: Łukasz Poczyński

Mam 29 lat, zakochałem się w 16-letniej dziewczynie. O naszym związku dowiedziała się jej matka, która grozi mi złożeniem do sądu sprawy o nachodzenie jej córki. Rozmawiałem z tą kobietą, chcąc zapewnić ją o moich dobrych zamiarach, ale jest nieugięta. Co mi grozi? Jak się bronić?

Konsekwencje związku dorosłego mężczyzny z szesnastolatką

Czy kontakty płciowe osoby dorosłej z 16-latką są karalne?

Spotykanie się z osobą szesnastoletnią nie stanowi naruszenia jakiejkolwiek normy prawa karnego.

Nawet kontakty płciowe z taką osobą nie są zabronione. Zgodnie bowiem z art. 200 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „karane jest obcowanie płciowe lub dopuszczenie się innej czynności seksualnej z małoletnim poniżej 15 roku życia”. W pytaniu podaje Pan, że spotyka się z dziewczyną, która ma 16 lat. Nie jest ona więc osobą małoletnią w rozumieniu prawa karnego. Nie należy tu bowiem stosować pojęcia małoletniości z prawa cywilnego, gdzie pełnoletnim jest ten, kto ukończył lat 18. Dlatego, jeżeli dochodzi między Państwem do obopólnie dobrowolnych kontaktów seksualnych – brak jest sankcji karnej.

Zawarcie związku małżeńskiego z 16-latką

Na marginesie warto zauważyć, że przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dopuszczają zawarcie związku małżeńskiego przez kobietę, która ukończyła 16 lat. Na podstawie art. 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny”.

Natomiast zachowanie matki dziewczyny, która Panu grozi, może zostać potraktowane w określonych okolicznościach jako stosowanie przez nią gróźb bezprawnych. Groźba bezprawna zdefiniowana jest w art. 115 § 12 K.k. Jest to pojęcie szersze od groźby karalnej. Obejmuje ono także, poza groźbą popełnienia przestępstwa groźby karalnej z art. 190 K.k., groźbę spowodowania postępowania karnego i groźbę rozgłaszania wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego najbliższych. Nie stanowi jednak groźby bezprawnej zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona na celu jedynie ochronę prawa naruszonego przestępstwem.