.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Współżycie z szesnastolatką – czy to karalne?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 24.02.2011

Mam 25 lat, a moja dziewczyna 16. Czy grozi mi lub jej jakaś kara za współżycie seksualne? Jej matka zgłosiła sprawę na policję.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polskie prawo karne nie penalizuje (nie obejmuje karalnością) czynu w postaci współżycia seksualnego z osobą w wieku 16 lat. Kodeks karny reguluje kwestie odpowiedzialności karnej za czyn związany z obcowaniem płciowym z małoletnim, przy czym za małoletniego uważa się osobę poniżej 15. roku życia. Zgodnie bowiem z treścią art. 200 K.k.:

 

§ 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu zaspokojenia seksualnego prezentuje małoletniemu poniżej lat 15 wykonanie czynności seksualnej.

 

Zatem współżycie płciowe oraz inne formy kontaktów seksualnych z osobą powyżej 15. roku życia nie są w żaden sposób zabronione.

 

Dlatego też, jeżeli zostało wszczęte postępowanie karne w tym zakresie, zostanie umorzone albo zostanie wydane postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - dwa =

26.09.2015

Powinno się obniżyć wiek pełnoletności, lub podwyższyć możliwy wiek współżycia. Efekt? Szesnastolatek nie może wielu rzeczy bez pozwolenia rodziców. A może współżyć? Przecież to chore! Prawo takie pozwala ma legalną pedofilię. Jest stworzone chyba dla mężczyzn chcących wykorzystywać nieletnie!

Barbara37

25.02.2011

Ciekawy artykuł, ale warto byłoby napisać podobny na temat współżycia z osobą mającą lat 15. Należałoby też wyjaśnić czy i jaka kara grozi za współżycie z osobą, która ma 14 lat i 364 dni, a więc następnego dnia będzie obchodzić 15 urodziny.

Tomek

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton