Współżycie z szesnastolatką – czy to karalne?

Mam 25 lat, a moja dziewczyna 16. Czy grozi mi lub jej jakaś kara za współżycie seksualne? Jej matka zgłosiła sprawę na policję.

Kontakty seksualne z osobą powyżej 15. roku życia

Polskie prawo karne nie penalizuje (nie obejmuje karalnością) czynu w postaci współżycia seksualnego z osobą w wieku 16 lat. Kodeks karny reguluje kwestie odpowiedzialności karnej za czyn związany z obcowaniem płciowym z małoletnim, przy czym za małoletniego uważa się osobę poniżej 15. roku życia. Zgodnie bowiem z treścią art. 200 K.k.:

§ 1. Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu zaspokojenia seksualnego prezentuje małoletniemu poniżej lat 15 wykonanie czynności seksualnej.

Zatem współżycie płciowe oraz inne formy kontaktów seksualnych z osobą powyżej 15. roku życia nie są w żaden sposób zabronione.

Dlatego też, jeżeli zostało wszczęte postępowanie karne w tym zakresie, zostanie umorzone albo zostanie wydane postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia.