Na czym polega licencja Creative Commons?

Proszę o wyjaśnienie, na czym polega licencja Creative Commons. Czy zdjęcia oznaczone tą licencją np. z Pixabay, mogą być wykorzystywane komercyjnie, np. na koszulkach, które potem zostaną sprzedane?

Creative Commons to system licencji, dzięki którym właściciel praw autorskich upoważnia użytkownika do korzystania z jego utworu pod pewnymi warunkami. Wszystkie licencje Creative Commons posiadają cechy wspólne (poszanowanie praw autorskich osobistych) oraz dodatkowe warunki wybrane przez licencjodawcę (czy twórcę). Natomiast wszystkie oferowane przez Creative Commons licencje i narzędzia są darmowe.

To oznacza, że nie musi Pan płacić za użycie do celów komercyjnych zdjęcia na licencji CC, ale przy poszanowaniu osobistych praw autora. Brak poszanowania może narazić Pana na proces sądowy.

Większość stron z darmowymi zdjęciami i grafikami udostępnia swoje zbiory na jednej z licencji Creative Commons. Trzeba pamiętać, że istnieją cztery warunki udostępniania utworów, z czego pierwszy pojawia się we wszystkich licencjach:

Uznanie Autorstwa (ang. Attribution (BY))

Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.

Użycie Niekomercyjne (ang. Noncommercial (NC))

Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.

Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND))

Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.

Na Tych Samych Warunkach (ang. Share Alike (SA))

Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem że będą one opublikowane na takiej samej licencji.

Licencje stanowiące kombinację powyższych warunków określane są dla lepszej identyfikacji skrótami umieszczanymi obok zdjęcia lub grafiki. Należą do nich:

  1. Uznanie autorstwa 3.0 Polska – licencja pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Gwarantuje najszerszy zakres swobody licencjobiorcy – skrót (CC) BY.
  2. Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 3.0 Polska – Licencja pozwala na kopiowanie, zmienianie, remiksowanie, rozprowadzanie, przedstawienie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych; nie dotyczy to jednak utworów zależnych (np. przeróbki zdjęcia) - skrót BY NC.
  3. Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0 Polska –pozwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem, że utwory zależne są również obejmowane tą samą licencją – skrót BY NC SA.
  4. Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska – pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu, pod warunkiem, że na utwory zależne jest udzielana taka sama licencja – skrót BY SA.
  5. Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 3.0 Polska – umożliwia rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci – skrót BY ND.
  6. Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska – licencja zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci; jest to najbardziej restrykcyjna opcja – skrót BY NC ND.

Powyższe oznacza, że niezależnie od licencji dla wykorzystania danego zdjęcia należy:

  1. oznaczyć autorstwo utworu,
  2. podać nazwę licencji, czyli np. Creative Commons,
  3.  podać link do treści licencji.
    – na zdjęciu lub w jego pobliżu.

A zatem: wykorzystanie zdjęć z serwisu pixabay.com w celach komercyjnych wykonywanych z licencji CC0 jest jak najbardziej dozwolone. Można więc kopiować, modyfikować, rozpowszechniać bez pytania o zgodę oraz bez opłat. Jeżeli okaże się, że zdjęcie jest objęte tzw. licencją wolną, to znaczy, że można je wykorzystać do użytku komercyjnego, bez linku i bez notki copyrightowej. Można je pobrać i wykorzystać, a także przerobić, dodając nawet logo swojej firmy.