Mamy 8584 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykorzystanie wolnego oprogramowania w działalności gospodarczej

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 28.12.2017

Czy mogę wykorzystać wolne oprogramowanie dla celów mojej małej działalności gospodarczej? Chodzi o tworzenie i edytowanie dokumentów w odpowiednich formatach. Oto interesujące mnie aplikacje:

WmHelp XmlPad (Windows Version 3.0.4.1) – https://www.wps.com/

Jakie mogą być konsekwencje w razie naruszenia praw ich autorów?

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Freeware to rodzaj licencji, w ramach której autor udostępnia program komputerowy bezpłatnie, ale bez ujawnienia jego kodu źródłowego. Czasami zawiera on pewne ograniczenia, które sprawiają, że korzystanie z niego bez żadnych opłat ograniczone jest np. tylko do domowego użytku. Jeśli takie zastrzeżenie znajdzie się w licencji, to używając aplikacji w firmie, naruszamy prawa autorskie i narażamy się na wysokie kary pieniężne.

 

Przykładowo, kiedy formułkę „program nie może być używany do celów komercyjnych” wyczytamy w dokumentacji edytora grafiki, to zakaz ten obejmuje nie tylko sprzedaż produktów wytworzonych dzięki niemu. Nie możemy używać go do czegokolwiek, co wiąże się z prowadzeniem przez nas działalności gospodarczej. Tym samym nie zaprojektujemy przy jego użyciu choćby folderu reklamowego, nawet jeśli jego kopie mamy zamiar rozdawać za darmo.

 

Open Source jest oprogramowaniem, którego licencja umożliwia legalne i darmowe kopiowane kodu wynikowego, źródłowego oraz na dowolne jego modyfikacje przez użytkowników. Pozwala to na udoskonalanie tego typu aplikacji i rozpowszechniane przez ludzi na całym świecie, co pociąga za sobą szybki rozwój programów oraz wysoką wykrywalność wszelkich błędów. Większość aplikacji open source jest bezpłatna i można je wykorzystywać komercyjnie.

 

WmHelp XmlPad 3.04.1


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wykorzystanie wolnego oprogramowania w działalności gospodarczej

 

Program pozwalający na pracę w środowisku XML.

 

Można go pobrać ze stron w internecie. Przy pobraniu udzielana jest licencja freeware (darmowa, bezpłatna).

 

Jest to licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Termin freeware bywa również używany jako synonim oprogramowania objętego tą licencją. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa, a część darmowa jedynie do użytku domowego). Przy pobieraniu nie ma dodatkowych wymagań.

 

Akceptacji licencji najczęściej dokonujemy w trakcie procesu instalacji oprogramowania. Przy tej okazji określona jest liczba komputerów, na których może być zainstalowany dany program czy liczba użytkowników, którzy z danej instalacji mogą korzystać.

 

Wersje darmowe programów najczęściej dotyczą tylko użytku domowego. Instalowanie ich na komputerze firmowym może być nielegalne.

 

Może się też okazać, że w przypadku używania jej w ramach przedsiębiorstwa, twórcom należy się stosowne wynagrodzenie. Rozsądek i praktyka podpowiadają, że korzystanie z programów w ramach działalności zawodowej firmy to niejako czerpanie korzyści z oprogramowania i twórcy należy się wynagrodzenie.

 

W tym przypadku:

 

Użytkownik może zainstalować i korzystać z oprogramowania na pojedynczym komputerze, który ma systemem Windows (w tym Windows 98, 2000, NT, XP). Licencja na oprogramowanie nie może być dzielona, zainstalowana lub używana jednocześnie na różnych komputerach.

 

Użytkownik może wykonać jedną kopię oprogramowania w formie czytelnej dla urządzeń wyłącznie do celów archiwizacji. Należy odtworzyć wszystkie informacje o prawach autorskich oraz wszystkich innych prawach własności oryginalnej kopii. Nie wolno sprzedawać, wynajmować, wydzierżawiać lub sublicencjonować oprogramowania.

 

Użytkownik nie może wykonywać ani rozpowszechniać kopii oprogramowania lub go elektronicznie przenosić z jednego komputera na drugi przez sieć. Użytkownik nie może modyfikować, łączyć, dostosowywać lub tłumaczyć oprogramowania lub dekompilacji, inżynierii wstecznej, demontować lub w inny sposób redukować oprogramowanie do zrozumiałej dla człowieka form. Użytkownik nie może sprzedawać, wynajmować lub udzielić sublicencji oprogramowania 0,8. Użytkownik nie może modyfikować oprogramowania ani tworzyć dzieł pochodnych na podstawie Software.

 

Powyższa licencja daje ograniczoną licencję na korzystanie z oprogramowania. WMHelp.com i jej dostawcy zachowują wszelkie prawa, tytuły i korzyści, w tym z wszelkich praw autorskich i praw własności intelektualnej do oprogramowania i wszystkich jego kopii. Wszelkie prawa nieudzielone w niniejszej umowie licencyjnej, w tym federalne i międzynarodowe autorskie, są zastrzeżone przez WMHelp.com i jej dostawców.

 

Brak jest zastrzeżenia do wykorzystywania tylko w celach domowych. Można go wykorzystywać w celach komercyjnych rozumianych jako tworzenie za pomocą tego programu. Nie może Pani rozpowszechniać programu i zarabiać na tym.

 

Zatem może Pani go wykorzystywać w swojej firmie do własnej działalności.

 

Apache OpenOffice 4.1.3

 

Apache OpenOffice to pakiet biurowy działający w wielu systemach operacyjnych i środowiskach, z otwartym dostępem do kodu źródłowego. Można go stosować legalnie bez żadnych opłat w domach, firmach, urzędach i szkołach.

 

Licencja nie zawiera ograniczeń w zakresie sposobu korzystania w celach edycji dokumentów tylko dla użytku domowego. Można ten program wykorzystywać komercyjnie. Nie może Pani rozpowszechniać programu i zarabiać na tym.

 

Z licencji: Każdy może korzystać z produktu OpenOffice bezpłatnie. Można korzystać z tej kopii programu OpenOffice i zainstalować ją na dowolnej liczbie komputerów oraz używać jej w dowolnych celach (w tym komercyjnych i edukacyjnych czy w administracji publicznej lub rządzie). Więcej szczegółów znajduje się w tekście licencji dostarczonej wraz z produktem OpenOffice lub na stronie http://www.openoffice.org/license.html.

 

Brak jest zastrzeżenia do wykorzystywania tylko w celach domowych. Można go wykorzystywać w celach komercyjnych rozumianych jako tworzenie za pomocą tego programu. Nie może Pani rozpowszechniać programu i zarabiać na tym.

 

Zatem może Pani go wykorzystywać w swojej firmie do własnej działalności.

 

XML Marker

 

Niestety to oprogramowanie udzielane jest na licencji płatnej. Aby wykorzystywać ten program w swojej działalności, musiałaby Pani go zakupić.

 

Producent daje możliwość pobrania i zainstalowania programu celem jego przetestowania (próbnego wykorzystania).

 

W celu oceny korzystania z programu wymagany jest klucz licencyjny, który zawiera, między innymi, pola „licencja” i „liczba użytkowników”. Klucz licencyjny może zawierać dodatkowe prawa i ograniczenia. Na przykład: aktualizacja subskrypcji, datę zakończenia okresu ważności lub inne ograniczenia.

 

Zatem legalne korzystanie w Pani firmie wymagałoby zakupu i uzyskania licencji. Bez tego używanie jest nielegalne. Stanowi naruszenie praw autorskich niemajątkowych i majątkowych producenta.

 

WPS Office for Windows

 

Wg licencji w wolnym tłumaczeniu:

 

Nie można pobrać, zainstalować lub korzystać z oprogramowania, chyba że użytkownik uzyskał licencję na oprogramowanie w jednym z następujących sposobów: (1) poprzez uzyskanie oprogramowania bezpośrednio z firmy lub z witryny internetowej firmy; (2) uzyskując oprogramowanie z firmy autoryzowanych dystrybutorów lub sprzedawców, którzy mają prawo do udzielania sublicencji oprogramowania; lub (3) uzyskując oprogramowanie z aplikacji mobilnych sklepów i innych e-sprzedawców, którzy mają prawo do udzielania sublicencji oprogramowania. Dodatkowo niektóre wersje oprogramowania są zaprojektowane do działania tylko w określonym środowisku pracy.

 

Przyznanie licencji. Uwarunkowane zgodnie z warunkami niniejszej umowy oraz wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji. Spółka udziela niewyłącznej i niezbywalnej licencji dla jednego użytkownika, aby załadować, zainstalować i uruchomić formularz wykonywalny oprogramowania w sposób następujący:

 

Jeśli oprogramowanie jest do użytku PC Windows, na całym świecie za wyjątkiem Chin (w tym Chin kontynentalnych, specjalnego regionu administracyjnego Hongkongu, Specjalnego Regionu Administracyjnego Makao i Tajwanu) i Japonii, to wyłącznie na określonej liczbie komputerów i w terminie dla którego zakupiono licencje, lub jeśli używasz darmowej wersji na wszystkich komputerach będących w posiadaniu lub pod kontrolą. Niezależnie od powyższego, darmowe wersje oprogramowania są dostarczane do jednostek przeznaczonych wyłącznie do użytku osobistego i nie mogą być wykorzystywane do celów komercyjnych.

 

Licencja Trial. Darmowa wersja oprogramowania przewiduje jednorazowy, trzydziestodniowy – w ciągu kolejnych dni kalendarzowych – „okres próbny”, w którym użytkownik może korzystać z niektórych funkcji premium oprogramowania bezpłatnie na jednym koncie – niezależnym systemie komputerowym („licencja testowa”). Licencja Trial będzie miała zastosowanie wyłącznie w okresie próbnym, a rozpocznie się w dniu, kiedy użytkownik oprogramowania pierwszy raz wybierze „Trial” w „Welcome to WPS Office” oknie dialogowym oprogramowania („Okres próbny Rozpocznij Data”) i będzie kontynuować użytkowanie aż do końca okresu próbnego, niezależnie od tego, czy użytkownik odinstalowuje i / lub ponownie zainstalowuje oprogramowanie przed upływem okresu próbnego. Po wygaśnięciu okresu próbnego darmowy dostęp do funkcji premium zostanie automatycznie wstrzymany. Spółka nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty wynikające z korzystania z płatnych funkcji opisanych w niniejszej sekcji, które użytkownik lub wszelkie osoby trzecie poniosą. Po wygaśnięciu okresu próbnego, jeśli chcesz nadal korzystać z funkcji premium, należy zakupić odpowiednią licencję zgodnie z aktualnymi zasadami spółki.

 

Oprogramowanie zawiera czcionki programów generujących czytelne dla człowieka wzory kroju pisma („Font Software”). Nie wolno instalować ani używać Font Software na dowolnym urządzeniu z wyjątkiem jednego, na którym została zainstalowana poprawnie licencjonowana kopia oprogramowania.

2. Font Software jest dostarczany do ciebie tylko dla użytku wewnętrznego. „Do użytku wewnętrznego” oznacza używać (i) w ramach swojej zwykłej działalności zwyczajowej i wewnętrznej, lub (ii) do użytku osobistego. Stosowanie w toku swojej zwykłej działalności do użytku wewnętrznego oznacza stosowanie wyłącznie przez upoważnionych agentów i pracowników. Wykorzystywanie do użytku osobistego, do użytku wewnętrznego oznacza stosowanie wyłącznie przez osoby, które mieszkają z tobą w twoim domu. Wszystkie te osoby muszą zgodzić się na warunki niniejszej umowy licencyjnej. (…)

3. Nie można przekonwertować Font Software w innym formacie. Użytkownik nie może zmieniać ani modyfikować oprogramowania czcionki w jakikolwiek sposób (…).

 

Zatem legalne korzystanie w Pani firmie wymagałoby zakupu i uzyskania licencji. Bez tego używanie jest nielegalne. Stanowi naruszenie praw autorskich niemajątkowych i majątkowych producenta.

 

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje wysokie sankcje za naruszenie postanowień licencyjnych.

 

Art. 79. 1. Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa: 1) zaniechania naruszania; 2) usunięcia skutków naruszenia; 3) naprawienia wyrządzonej szkody: a) na zasadach ogólnych albo b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu; 4) wydania uzyskanych korzyści.

2. Niezależnie od roszczeń, określonych w ust. 1, uprawniony może się domagać jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia o odpowiedniej treści i formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd.

3. Sąd może nakazać osobie, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, na jej wniosek i za zgodą uprawnionego, w przypadku gdy naruszenie jest niezawinione, zapłatę stosownej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego, jeżeli zaniechanie naruszania lub usunięcie skutków naruszenia byłoby dla osoby naruszającej niewspółmiernie dotkliwe.

4. Sąd, rozstrzygając o naruszeniu prawa, może orzec na wniosek uprawnionego o bezprawnie wytworzonych przedmiotach oraz środkach i materiałach użytych do ich wytworzenia, w szczególności może orzec o ich wycofaniu z obrotu, przyznaniu uprawnionemu na poczet należnego odszkodowania lub zniszczeniu. Orzekając, sąd uwzględnia wagę naruszenia oraz interesy osób trzecich.

5. Domniemywa się, że środki i materiały, o których mowa w ust. 4, są własnością osoby, która naruszyła autorskie prawa majątkowe.

6. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpieczeń przed dostępem, zwielokrotnianiem lub rozpowszechnianiem utworu, jeżeli działania te mają na celu bezprawne korzystanie z utworu.

7. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub zmiany bez upoważnienia jakichkolwiek elektronicznych informacji na temat zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, a także świadomego rozpowszechniania utworów z bezprawnie usuniętymi lub zmodyfikowanymi takimi informacjami.”

 

Jak widać – jako użytkownik nielegalnego oprogramowania może być Pani zobowiązana do zapłaty nawet trzykrotności jego ceny, do tego oczywiście nabyć legalne, licencjonowane kopie wykorzystywanych programów, bądź zrezygnować z ich użytkowania, wydania uzyskanych korzyści.

 

Niezależnie od tego dochodzi odpowiedzialność karna.

 

Przepisy zawarte w Kodeksie karnym (K.k.) przewidują odpowiedzialność karną dla osób, które w bezprawny sposób (bez wymaganej licencji itp.) wykorzystują oprogramowanie komputerowe. W świetle powołanych powyżej ustaw – przestępstwem będą działania, w szczególności polegające na:

 

  • instalowaniu zakupionego oprogramowania na większej liczbie stanowisk komputerowych niż przewiduje to licencja,
  • kopiowaniu programu i rozprowadzaniu takich kopii,
  • uzyskiwaniu cudzego programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu uzyskania korzyści majątkowej.

 

Należy wskazać, iż odpowiedzialność karną za dany czyn zabroniony ponosi konkretna osoba fizyczna, w tym przypadku byłaby to Pani.

 

Wg Kodeksu karnego:

 

Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

 

Art. 291. § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2.W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Art. 292. § 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Art. 293. § 1. Przepisy art. 291 i 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego.

§ 2. Sąd może orzec przepadek rzeczy określonej w § 1 oraz w art. 291 i 292, chociażby nie stanowiła ona własności sprawcy.”

 

Natomiast wg Prawa autorskiego:

 

Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.

3. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub 2 narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne określone w art. 16, art. 17, art. 18, art. 19 ust. 1, art. 191, art. 86, art. 94 ust. 4 lub art. 97, albo nie wykonuje obowiązków określonych w art. 193 ust. 2 lub art. 20 ust. 1-4, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 117. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 118. 1. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 5.

3. Jeżeli na podstawie towarzyszących okoliczności sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 lub 2 powinien i może przypuszczać, że przedmiot został uzyskany za pomocą czynu zabronionego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sklep internetowy z piosenkami mp3

Chciałbym otworzyć w Polsce sklep internetowy, w którym klienci kupowaliby piosenki w formacie mp3 z zastrzeżeniem, że są one przeznaczone do własnego użytku i zabroniona jest dalsza dystrybucja czy sprzedaż. Korzystałbym z bazy danych dużego serwisu tego typu (uzyskałem już wstępną zgodę) oraz z baz polskich dystrybutorów. Czy mogę legalnie zrealizować swój pomysł?

Nielegalne ściąganie plików

Od 5 do 15 lutego 2013 r. przebywałam w Niemczech u mojego znajomego. Podczas pobytu, korzystając z jego łącza internetowego i własnego laptopa, nielegalnie ściągałam pliki (dokładniej: jeden film). Znajomy dostał pismo z kancelarii adwokackiej (załączam je do pytania) z wezwaniem do uiszczenia opłaty 1000 euro, z czego 400 euro to kara, a 600 – koszty adwokackie. Czy ta kwota nie jest zawyżona (takie sugestie znalazłam na forach internetowych)? Czy znajomy jest w stanie udowodnić, że to ja pobrałam film (z jego sieci korzystało w tym czasie kilka osób)? Czy mogę zostać pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli na stałe mieszkam w Polsce? Chciałabym zaproponować znajomemu ugodę, jednocześnie nie przyznając się do winy (załączam pismo, które zredagowałam) – czy to dobry pomysł?

Jaki charakter ma umowa na wydanie gry komputerowej i wypłacane z tego tytułu wynagrodzenie?

Nasza firma zajmuje się wydawaniem książek. Trafiła nam się okazja zostania wydawcą gry komputerowej. Zgłosili się do nas jej autorzy – osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, którzy grę wymyślili i zaprogramowali. Czy zatem grę powinniśmy potraktować tak jak wydanie książki na podstawie zawartej z autorem umowy, zgodnie z którą przez określony czas możemy eksploatować utwór w określony sposób i z tego tytułu wypłacamy wynagrodzenie? Czy gra komputerowa stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego i w związku z tym wypłacane honoraria są wynagrodzeniem objętym 50% kosztami uzyskania (dla autorów), a dla nas stanowią w całości koszty uzyskania przychodu? A może jednak w tym przypadku autorzy sprzedają nam licencję, a ta podlega amortyzacji a nie bezpośredniemu zaliczeniu w koszty. Ale czy osoby fizyczne mogą udzielać licencji? A jeśli tak, to czym jest wtedy wypłacane im wynagrodzenie i jak jest opodatkowane? PIT? PCC? W założeniu autorzy otrzymują bezzwrotną zaliczkę, a następnie okresowe wynagrodzenia zależne od zysku ze sprzedaży gry.

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »