Czy po zmarłym bracie który miał rodzinę należy się spadek?

• Autor: Iryna Kowalczuk

W listopadzie 2016 r. zmarł mój brat – bez testamentu. Pozostawił budynek mieszkalny z działką. Pozostała jego żona oraz ich dorosły syn i córka, którzy mają po jednym dziecku. Czy po zmarłym bracie który miał rodzinę należy się spadek?

Czy po zmarłym bracie który miał rodzinę należy się spadek?

Fot. Fotolia

Kolejność powołania do spadku przy dziedziczeniu ustawowym

Skoro Pana zmarły brat nie pozostawił testamentu, to po jego śmierci miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.) najbliżsi krewni osoby zmarłej zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

  1. Najpierw dzieci i małżonek spadkodawcy.
  2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci, wnuki, prawnuki spadkodawcy.
  3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków).
  4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków).
  5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) – gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje;
  6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może on lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
  7. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy).
  8. Na samym końcu gmina lub Skarb Państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

Kto jest powołany do dziedziczenia w pierwszej kolejności?

Dziedziczący w pierwszej kolejności wykluczają z dziedziczenia tych, którzy dziedziczą w kolejności dalszej.

Stosownie do art. 931 § 1 K.c. „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”.

Zatem po śmierci Pana brata cały spadek po nim odziedziczą jego dzieci i żona. Pan jako brat doszedłby do dziedziczenia wyłącznie wówczas, gdyby Pana brat nie posiadał żony i dzieci, a jedno z Pana rodziców nie dożyłoby otwarcia spadku po bracie.