Wymiana wodomierzy spowodowana koniecznością legalizacji

Jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej. 5 lat temu wspólnota wymieniła wodomierze na legalizowane, teraz znów zachodzi konieczność wymiany wodomierzy, a administrator każe koszty pokryć lokatorom. Czy ma rację? Poza tym w bloku jest ciepłomierz i dodatkowy wodomierz, który umożliwia podział kosztów za wodę ciepłą. Czy te urządzenia też muszą być zakupione przez lokatorów?

Wymiana wodomierzy spowodowana koniecznością legalizacji

Kto pokrywa koszty wymiany czy montażu mierników we wspólnocie mieszkaniowej?

Odpowiedź na Pańskie pytanie w dużej mierze zależy od treści statutu wspólnoty i regulaminu określającego podział kosztów ogrzewania, a także pokrywania kosztów wymiany czy montażu mierników.

Jeżeli wymienione akty nie zawierają innych regulacji niż ustawowe, poniższe wskazówki będą obowiązujące.

Co do wymiany i legalizacji wodomierzy oraz konieczności przeprowadzenia legalizacji wodomierza po upływie jej ważności, to jest to działanie obowiązkowe na podstawie obowiązujących przepisów metrologicznych wynikających z:

  • ustawy Prawo o miarach z dnia 03.04.1993 roku (Dz. U. z 1993 r. Nr 55, poz. 248),
  • zarządzenia nr 1 Głównego Urzędu Miar z dnia 03.01.1994 r. w sprawie określenia przyrządów pomiarowych podlegających legalizacji,
  • Warunków i trybu zgłaszania tych przyrządów do legalizacji oraz określenia wzorów cech legalizacyjnych – Dziennik Urzędowy Miar i Probiernictwa Nr 1 poz. 1 i z 1995 r. Nr 4, poz. 26; Nr 15, poz. 80,
  • zarządzenia nr 102 Prezesa Głównego Urzędu Miar z dnia 28.08.1995 r. w sprawie wprowadzenia przepisów metrologicznych o licznikach do wody (wodomierzy).

Czy właściciele lokali muszą pokrywać koszt wymiany i legalizacji wodomierzy?

Wodomierze muszą być legalizowane w odpowiednim okresie – jednakże koszty takich inwestycji zwykle pokrywane są przez właścicieli lokali. Jeżeli istnieje fundusz remontowy i przewiduje on pokrycie takich inwestycji ze środków zgromadzonych – wówczas finansowanie wymiany nie budzi wątpliwości. W przypadku braku funduszu lub ustaleń w tym zakresie – koszty spadają na właścicieli lokali.

Co zaś tyczy się ciepłomierzy, to w obowiązującym systemie prawnym ciężko doszukać się jednoznacznych przepisów dotyczących sposobu rozliczania indywidualnych kosztów ogrzewania i podzielników.

Nie oznacza to jednak, że te kwestie nie są w ogóle uregulowane. Podzielniki kosztów ogrzewania (niezależnie od rodzaju konstrukcji i typu) nie są przyrządami pomiarowymi w rozumieniu ustawy z dnia 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach. Zgodnie z przepisami art. 4 pkt 5 tej ustawy przyrząd pomiarowy jest to „urządzenie, układ pomiarowy lub jego elementy, przeznaczone do wykonania pomiarów samodzielnie lub w połączeniu z jednym lub wieloma urządzeniami dodatkowymi”.

Wskazania podzielników kosztów ogrzewania wraz z systemem rozliczeń służą jedynie do podziału kosztu energii cieplnej dostarczonej do budynku, np. bloku, na poszczególnych użytkowników lokali. Wówczas koszt całkowity ciepła obliczany jest na podstawie wskazań zainstalowanego w węźle cieplnym ciepłomierza. Wskazania tego ciepłomierza służą do uzyskania prawidłowej podstawy do rozliczeń między dostawcą energii cieplnej i wspólnotą mieszkaniową.

Z kolei ciepłomierze są przyrządami pomiarowymi służącymi do pomiarów ciepła, wskazują ciepło w obecnie obowiązujących jednostkach miary (MJ, GJ, kWh).

Rozliczenie ciepła wewnątrz wspólnoty mieszkaniowej

Rozliczanie w oparciu o indywidualne wskazania ciepłomierzy możliwe jest jednak tylko wtedy, gdy w każdym lokalu jest odrębna sieć rurociągów dołączonych do grzejników, która ma jedno wejście i jedno wyjście łączące je z instalacją centralnego ogrzewania w budynku.

Ciepłomierze podlegają obowiązkowi zatwierdzenia typu i legalizacji.

Wspólnota, wymagając zainstalowania ciepłomierzy, opiera się na:

  • Art. 45a ust. 8, 9 i 12 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z późn. zm.), zgodnie z którym koszty zakupu ciepła w części dotyczącej ogrzewania lokali mieszkalnych rozlicza się, stosując metody wykorzystujące wskazania ciepłomierzy, wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności lub powierzchnię albo kubaturę tych lokali. Właściciel lub zarządca budynku (w Pańskim wypadku wspólnota) dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku.
  • § 135 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690), w którym wskazano, że w budynkach z instalacją ogrzewczą wodną powinny znajdować się urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku.

Sprawy dotyczące podzielników kosztów ogrzewania (w tym oceny zgodności ich wykonania z normami) i zasad rozliczeń ciepła wewnątrz wspólnoty mieszkaniowej nie wchodzą w zakres ustawowych kompetencji Głównego Urzędu Miar. Z kolei ciepłomierze zainstalowane w mieszkaniach – poszczególnych lokalach – będą okresowo legalizowane i ponownie od ustaleń wspólnoty zależy, czy koszty będę pokryte bezpośrednio z kieszeni lokatora/właściciela mieszkania, czy z funduszu remontowego.