Wniosek o umorzenie kary za brak OC

Jak napisać wniosek w sprawie umorzenia części lub całości kary za brak OC? Termin płatność polisy miałam w październiku. Z powodu trudnej sytuacji zapłaciłam dopiero w styczniu. Myślałam, że mam ważne OC. Dostałam jednak zwrot składki i pismo od ubezpieczyciela. Co robić?

Wniosek o umorzenie kary za brak OC

Fot. Fotolia

Umowa Ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Rozumiem, że nie chodzi o jakieś indywidualne ubezpieczenia, na indywidualnych warunkach, ale o OC pojazdów mechanicznych.

Umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest umową cywilnoprawną, której zasady zawierania, przedmiot oraz prawa i obowiązki stron, uregulowane są przez przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152), a także przez przepisy Kodeksu cywilnego. Przez zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia odszkodowania za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu, zaś posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązuje się do zapłaty składki.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 10 lutego 2012 r., jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Nieopłacenie składki OC w terminie

W myśl art. 28 ust. 2 przywołanej ustawy „zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:

1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo

2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego, w przypadku, o którym mowa w art. 98 ust. 2”.

Jeśli za wcześniejszy rok składka była opłacona w całości, to umowa przedłużyła się na kolejne 12 miesięcy, bez względu na to, czy opłaciła Pani składkę, czy nie.

Jeśli nie wypowiedziała Pani umowy ani nie zaszły ww. okoliczności, to zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych doszło do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, na kolejne 12 miesięcy, a tym samym jest Pani zobowiązana do zapłaty składki.

Powinna Pani odpisać do UFG i ubezpieczyciela, podnosząc ww. argumenty.