Jazda pod wpływem alkoholu a fałszywy donos

• Autor: Łukasz Poczyński

Zostałem zatrzymany na podstawie donosu świadka. Policja stawia mi zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ja nie kierowałem pojazdem, ale świadek tak twierdzi, a kierowcy akurat w tym momencie nie było przy pojeździe. Jak się bronić? Świadek miesza się w zeznaniach i twierdzi, że jeździłem traktorem koło jego domu i świeciłem mu światłami po oknach.

Jazda pod wpływem alkoholu a fałszywy donos

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Zgodnie z art.178a Kodeksu karnego: „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Zgodnie z treścią powyższego artykułu odpowiedzialność ponosi osoba prowadząca pojazd. Przez prowadzenie pojazdu należy rozumieć wprawienie go w ruch, kierowanie nim, nadawanie prędkości i hamowanie w sposób zgodny z konstrukcją pojazdu. W literaturze podkreśla się, że samo zajęcie miejsca za kierownicą i uruchomienie silnika z zamiarem ruszenia nie może być potraktowane jako usiłowanie prowadzenia pojazdu mechanicznego.

Udowodnienie faktu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu

Jeśli prawdą jest to, że pojazdem kierowała inna osoba, to należy przede wszystkim zgłosić dowód w postaci przesłuchania tej osoby na tę okoliczność. Być może jakaś inna osoba widziała tę sytuację i mogłaby również zeznać na Pana korzyść.

Aby ponosił Pan odpowiedzialność karną za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, musi zostać Panu udowodnione, że to Pan faktycznie prowadził pojazd i był w tym czasie nietrzeźwy. Policja na tę okoliczność może powołać wszelkie możliwe dowody (w tym dowód z przesłuchania świadków). Sam fakt siedzenia na miejscu kierowcy, nawet z zapalonym silnikiem, nie uprawnia do stawiania tezy, że prowadził Pan ten pojazd w stanie nietrzeźwym.

W przedmiotowej sprawie należy się więc przede wszystkim bronić, że nie był Pan osobą prowadzącą pojazd. Można tez próbować zdyskredytować zeznania świadka, wykazując np. że nie mógł Pana w tym czasie widzieć lub np. stał za daleko, aby dostrzec, kto faktycznie prowadził pojazd.

Czy przestępstwo drogowe może być popełnione na terenie prywatnym?

Nie wiem, po jakim dokładnie terenie odbywał się ruch pojazdu w przedmiotowej sprawie. Wspomina Pan o gruncie prywatnym. Można więc spróbować się powołać na jedno z orzeczeń Sądu Najwyższego. Zgodnie z tym orzeczeniem: „Nie do przyjęcia jest teza (...), iż przestępstwo drogowe może być popełnione w każdym miejscu, o ile odbywa się tam ruch pojazdów albo pojazdu” (wyrok SN z 02.02.1998 r., III KKN 353/96, niepubl.). Nie mogą być zatem miejscem przestępstw drogowych (w tym i art. 178a § 1 K.k.) miejsca, w których nie odbywa się ruch ogólnodostępny, a jedynie dopuszczone są do ruchu pojazdy ściśle określonego, wąskiego grona osób. Są to np. drogi prywatne, tj. dostępne dla ich właścicieli lub osób przez nich upoważnionych, prowadzące do gruntów rolnych, z których korzysta właściciel, by dojechać do pola w celu wykonania zabiegów agrotechnicznych, czyli drogi leśne, wykonane w tzw. przecinkach, pola, łąki, sady itp.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego na prywatnej drodze, polu uprawnym, własnym podwórku czy garażu nie wyczerpuje znamion art. 178a § 1 K.k.

Jeśli w Pana przypadku ruch pojazdu odbywał się właśnie na takim terenie, to można w swej obronie powołać się na powyższe orzeczenie.