Reklamacja implantów piersi

9 lat temu przeszłam operację powiększania piersi implantami. Gwarancja implantów na całe życie. 3 tygodnie temu pojawił się problem – pęknięcie implantu. Firma honoruje mi reklamację implantów i daje mi nowe, ale za operację muszę zapłacić sama i to sumę 8 tys. złotych. Czy gwarancja implantów nie obejmuje również ich ponownego wszczepienia, czyli operacji? Przecież nie jest ona dla mojego kaprysu. Czy warto założyć sprawy o odszkodowanie również za operację?

Reklamacja implantów piersi

Fot. Fotolia

W mojej ocenie żądanie zapłaty 8000 zł tytułem pokrycia kosztów operacji nie są zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego, a w szczególności z treścią art. 361, zgodnie z którym zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Innymi słowy, gdyby nie pęknięcie implantu, nie byłaby Pani zobowiązana do zapłaty 8000 zł, a to z kolei powoduje, że firma, która dała dożywotnią gwarancję na implanty, winna ponosić odpowiedzialność cywilną za ewentualne koszty operacji.

Nie można z punktu widzenia wiedzy medycznej dokonać wymiany implantu na inny, nowy, usuwając tym samym stary uszkodzony, nie przeprowadzając operacji. Z uwagi na powyższe normalnym następstwem jest zatem operacja, która jest konieczna. W mojej ocenie winna Pani ustalić, który podmiot daje gwarancje na implanty i od tego podmiotu domagać się zapłaty 8000 zł, o ile je w ogóle Pani poniesie. Jeżeli gwarancję na implanty dawała klinika, która umieszczała implanty, to nie widzę powodów do tego, by miała Pani płacić 8000 zł. Jeżeli gwarancji udzielał inny podmiot, to od niego powinna się Pani domagać zwrotu poniesionych 8000 zł.