Zwrot nakładów na dom żony po rozwodzie

Żona odziedziczyła dom po rodzicach po naszym ślubie, wyremontowaliśmy dom wspólnie, ale głównie ja ponosiłem koszty, bo lepiej zarabiam. Także kredyt hipoteczny był na mnie i inne pożyczki i faktury. Czy przy rozwodzie należy mi się zwrot za nakłady poczynione na dom żony? Nie jestem ujęty w księdze wieczystej, właścicielem jest żona, dostała dom, bo teściowa przechodziła na rentę strukturalną. Jak to wygląda od strony prawnej, czy dostanę zwrot nakładów poczynionych na dom żony?

Zwrot nakładów na dom żony po rozwodzie

Fot. Fotolia

Wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków

Zgodnie z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Zatem rzeczywiście dom nawet po rozwodzie będzie stanowił jej własność. natomiast Pana zaangażowanie w ten dom należy traktować, jako nakłady na cudzą własność. Druga połowa była częścią przypadającą na żonę w ramach wspólności małżeńskiej.

Zgodnie z art. 45 § 1 każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Oczywiście musi Pan pamiętać, że Pana wynagrodzenie, z którego opłacał Pan kredyt, zakupy do remontu, stanowiło wspólność małżeńską. Innymi słowy jedynie połowa z tego może być uznana jako Pana wkład w dom żony.

Podział majątku a rozliczenie nakładów na majątek osobisty żony

Sąd Najwyższy wyjaśnił to w następujący sposób: „Jeżeli poczyniono nakłady z majątku wspólnego małżonków na majątek osobisty jednego z nich, to przy podziale majątku wspólnego małżonek ten jest zobowiązany rozliczyć się z uczestnikami postępowania z kwot nakładów stosownie do przysługującego mu udziału w majątku wspólnym. Nie jest dopuszczalne więc przydzielenie równowartości nakładów obojgu małżonkom po połowie, skoro wnioskodawczyni zatrzymuje całe nakłady dokonane na jej majątek osobisty, choć udział w kwocie pochodzącej z majątku wspólnego na te nakłady ma również uczestnik postępowania, to konsekwencją tego jest uznanie, że wnioskodawczyni powinna mu zwrócić połowę tej kwoty” (zob. postanowienie SN z 13.3.1981 r., sygn. akt III CRN 35/81).

Roszczenia te dochodzone są w postępowaniu o podział majątku wspólnego po rozwodzie.