Hala produkcyjna budowana obok mojego domu

• Autor: Anna Wyląg

Obok mojego domu wybudowano halę produkcyjną. Oczywiście przed budową nie zostałam powiadomiona. Chciałam sprzedać dom, a teraz jego wartość diametralnie spadła – widok z 3/4 wszystkich okien domu na halę produkcyjną. Czy mogę coś w tej sprawie zrobić? Czy należy mi się jakaś rekompensata za spadek wartości domu z powodu wybudowania za płotem hali produkcyjnej?

Hala produkcyjna budowana obok mojego domu

Hala produkcyjna wybudowana obok zabudowy jednorodzinnej

O tym, czy hala produkcyjna obok Pani domu została postawiona w sposób zgodny z warunkami zabudowy i zagospodarowaniem terenu, decydują przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane oraz wydana przez właściwy organ decyzja o pozwoleniu na budowę, o których stanowią m.in. artykuł 28 i 32 ustawy, cytowane poniżej:

„Art. 28. 1. Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31.

2. Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

Pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego

Art. 32. 1. Pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego może być wydane po uprzednim:

1) przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, jeżeli jest ona wymagana przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;

2) uzyskaniu przez inwestora, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, uzgodnień lub opinii innych organów;

3) wyrażeniu zgody przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej – w przypadku budowy gazociągów o zasięgu krajowym lub jeżeli budowa ta wynika z umów międzynarodowych.

2. Uzgodnienie, wyrażenie zgody lub opinii, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny nastąpić w terminie 14 dni od dnia przedstawienia proponowanych rozwiązań. Niezajęcie przez organ stanowiska w tym terminie uznaje się jako brak zastrzeżeń do przedstawionych rozwiązań.

3. Przepis ust. 2 nie dotyczy przypadków, w których stanowisko powinno być wyrażone w drodze decyzji, oraz uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.

4. Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto:

1) złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

1a) złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności pozwolenia, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, jeżeli jest ono wymagane;

2) złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane”.

Roszczenie o zadośćuczynienie za budowę

W związku z powyższym w razie ustalenia, że hala produkcyjna została wybudowana zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę oraz przepisami prawa budowlanego nie przysługuje Pani roszczenie o zadośćuczynienie za budowę obok Pani domu.

Kodeks cywilny przewiduje roszczenia w razie budowy z przekroczeniem granicy oraz budową na cudzym gruncie, lecz przesłanki przewidziane w poniższych przepisach również w Pani przypadku nie zachodzą:

„Art. 151. Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.

Art. 231. § 1. Samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

§ 2. Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem”.

W związku z powyższym, jeżeli hala produkcyjna obok Pani domu została wybudowana zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz nie zachodzą przesłanki przewidziane przepisami Kodeksu cywilnego, brak jest podstaw do dochodzenia roszczeń o zadośćuczynienie, bowiem właściciel nieruchomości działa w granicach przewidzianych prawem.