Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Trzy mieszkania, ile abonamentów RTV?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 01.10.2016

Mam dwa własne mieszkania i w nich odbiorniki RTV. Jedno wynajmuję, a w drugim mieszka mój syn z dziewczyną. My z mężem mieszkamy u teściów w ich mieszkaniu i oni płacą abonament. W tym ich mieszkaniu jestem zameldowana, prowadzimy z mężem oddzielne gospodarstwo domowe i tu też mamy odbiornik RTV. Ile powinnam płacić abonamentów RTV – 1, 2 czy 3?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Trzy mieszkania, ile abonamentów RTV?

Opłaty abonamentowe od używanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych

Osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiących ich własność uiszczają tylko jedną opłatę abonamentową, niezależnie od liczby używanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Dotyczy to również osób, które posiadają dwa lub więcej lokali mieszkalnych, w których znajdują się odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne. Powyższe potwierdza art. 2 ust. 4, 5 pkt 1 oraz 6 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1204).

 

Zgodnie z art. 2 ust. 6 ww. ustawy gospodarstwem domowym jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.

 

Zespół takich osób uiszcza jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby posiadanych odbiorników i bez znaczenia jest, gdzie te odbiorniki się znajdują.

 

Odnosząc to więc do Pani sytuacji, należy stwierdzić, iż zobowiązana jest Pani do wnoszenia jednej opłaty abonamentowej.

 

W przypadku osób fizycznych każde gospodarstwo domowe posiadające odbiornik radiowy lub telewizyjny obowiązane jest go zarejestrować i uiszczać abonament. Tym samym, jeśli najemca posiada odbiornik, to powinien uiszczać abonament.

 

Skoro syn prowadzi odrębne od Pani gospodarstwo domowe, to również powinien uiszczać odrębny abonament za posiadany odbiornik.

 

Tylko przedsiębiorcy zobowiązani są wnosić tyle opłat abonamentowych, ile posiadają odbiorników (art. 2 ust. 4 ustawy o opłatach abonamentowych).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus 6 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki