Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Trzy mieszkania, ile abonamentów RTV?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 01.10.2016

Mam dwa własne mieszkania i w nich odbiorniki RTV. Jedno wynajmuję, a w drugim mieszka mój syn z dziewczyną. My z mężem mieszkamy u teściów w ich mieszkaniu i oni płacą abonament. W tym ich mieszkaniu jestem zameldowana, prowadzimy z mężem oddzielne gospodarstwo domowe i tu też mamy odbiornik RTV. Ile powinnam płacić abonamentów RTV – 1, 2 czy 3?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiących ich własność uiszczają tylko jedną opłatę abonamentową, niezależnie od liczby używanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Dotyczy to również osób, które posiadają dwa lub więcej lokali mieszkalnych, w których znajdują się odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne. Powyższe potwierdza art. 2 ust. 4, 5 pkt 1 oraz 6 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1204).

 

Zgodnie z art. 2 ust. 6 ww. ustawy gospodarstwem domowym jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.

 

Zespół takich osób uiszcza jedną opłatę abonamentową niezależnie od liczby posiadanych odbiorników i bez znaczenia jest, gdzie te odbiorniki się znajdują.

 

Odnosząc to więc do Pani sytuacji, należy stwierdzić, iż zobowiązana jest Pani do wnoszenia jednej opłaty abonamentowej.

 

W przypadku osób fizycznych każde gospodarstwo domowe posiadające odbiornik radiowy lub telewizyjny obowiązane jest go zarejestrować i uiszczać abonament. Tym samym, jeśli najemca posiada odbiornik, to powinien uiszczać abonament.

 

Skoro syn prowadzi odrębne od Pani gospodarstwo domowe, to również powinien uiszczać odrębny abonament za posiadany odbiornik.

 

Tylko przedsiębiorcy zobowiązani są wnosić tyle opłat abonamentowych, ile posiadają odbiorników (art. 2 ust. 4 ustawy o opłatach abonamentowych).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus trzy =

»Podobne materiały

Umorzenie postępowania administracyjnego i jego konsekwencje

NSA uchylił w 2005 r. decyzję gminy w sprawie budowy kontenerowej stacji transformatorowej obsługującej niewielkie osiedle. Stacja została wybudowana i uruchomiona zgodnie z prawem – przed rozpatrzeniem sprawy przez NSA. Po otrzymaniu rozstrzygnięcia NSA gmina podjęła decyzję o umorze

Przepisy uchwały rady gminy a wewnętrzne prawo osiedlowe

Mieszkam na terenie zamkniętego osiedla. Wewnętrzne prawo osiedlowe pozwala na wyprowadzanie psów bez smyczy i kagańca, ale prawo gminne nie pozwala na takie działania. Które przepisy są w tej sytuacji ważniejsze? Jak można zmusić właściciela, by wyprowadzał swojego psa na smyczy?

Co oznacza pojęcie „zajęcie pasa jezdni”?

Proszę o wyjaśnienie, co oznacza pojęcie „zajęcie pasa jezdni” dla wykonania kanalizacji. Jak i do kiedy powinny być naliczane opłaty? Raz należy płacić do momentu wykonania podbudowy pod asfalt, raz do wykonania powierzchni asfaltowej – czy są jakieś normy?  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »