Przesunięcie słupów i transformatora

• Opublikowano: 29-10-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Na mojej działce rolnej od lat 80. stoją słupy i transformator – doprowadzają prąd do sąsiedniej działki mieszkalnej. Słupy postawiono bez zgody rodziców. Obecnie Tauron modernizuje sieć i chciałbym postarać się o przesunięcie słupów i transformatora do sąsiada. Nie mamy służebności w KW. Firma proponuje przesunięcie obu słupów do granicy działki, a ja chciałbym jednak przenieść słup i transformator do sąsiadów. Czy to możliwe?

Przesunięcie słupów i transformatora

Słupy i transformator stojące na działce

Problemem jest okres, przez jaki słupy stoją na działce. 30 lat daje zasadniczo zakładowi energetycznemu prawo zasiedzenia służebności – nawet jeśli ta nie jest jeszcze wpisana do KW.

Na podstawie art. 292 Kodeksu cywilnego dopuszczalne jest zasiedzenie służebności linii energetycznej (wyrok SN z dnia 11 marca 2005 r., sygn. akt II CK 489/04). Nie ma żadnych podstaw do przyjęcia, iż posiadanie służebności przesyłowej przez przedsiębiorstwo państwowe przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej Kodeks cywilny z 1989 r. nie było posiadaniem w rozumieniu art. 352 § 1 i nie mogło prowadzić do zasiedzenia (post. SN z dnia 17 grudnia 2008 r., sygn. akt I CSK 171/08). Dopuszczalność nabycia przez zasiedzenie służebności odpowiadającej treścią służebności przesyłu unormowanej w art. 3051–3054 nie budzi wątpliwości w świetle orzecznictwa Sądu. Korzystanie przez przedsiębiorstwo państwowe z nieruchomości w sposób odpowiadający treści służebności gruntowej, prowadzące do zasiedzenia służebności gruntowej przed dniem 1 lutego 1989 r., stanowiło podstawę do nabycia tej służebności przez Skarb Państwa. Jeszcze przed wprowadzeniem służebności przesyłu w 2008 r. zakłady przesyłowe mogły nabyć przez zasiedzenie prawo do korzystania z cudzej działki. Okres posadowienia instalacji przed 2008 r. dolicza się do czasu posiadania wymaganego do zasiedzenia tej służebności (uchwała SN z dnia 22 maja 2013 r., sygn. akt 111 CZP 18/13).

Własność linii energetycznej

Przedmiotowe linie w niniejszej sprawie są elementem majątku zarządzanym przez poprzedników prawnych zakładu energetycznego lub telekomunikacji, zaś własność tych urządzeń należała najpierw do Skarbu Państwa, zgodnie z obowiązującą w prawie cywilnym do dnia 1 lutego 1989 r. koncepcją jedności własności państwowej zakładającej, że własność ogólnonarodowa (państwowa) przysługuje niepodzielnie Państwu. Następnie do przedsiębiorstwa państwowego, a następnie do powstałych w wyniku jego przekształcenia spółek prawa handlowego.

Może Pan na chwilę obecną negocjować z zakładem energetycznym skierowanie sprawy sądowej o usunięcie zakończy się skierowaniem przez Tauron sprawy o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu. Może Pan zażądać usunięcia słupów na mocy art. 222 Kodeksu cywilnego, ale sprawa w sądzie zakończy się jak wyżej.