.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Brak działania spadkobierców a podatek

Teść zmarł w 2013 r. Był wraz z teściową współwłaścicielem mieszkania własnościowego. Teściowa jest osobą starszą i schorowaną. Dziedziczą jeszcze 2 jej córki. Czy US mimo braku działania spadkobierców może naliczyć podatek od spadku? Czy urząd miasta powinien wysłać powiadomienie o podatku od nieruchomości na adres teściowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Brak działania spadkobierców a podatek

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy spadkobierców?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c., przepisy Kodeksu postępowania cywilnego – K.p.c. oraz przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

 

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czy w sprawie było przeprowadzone postępowanie spadkowe. Z treści Pana pytania można wywodzić, że nie, bowiem pisze Pan o tym, czy może być naliczony podatek od darowizny przy braku działań spadkowych.

 

Zgodnie z art. 6 ust 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku. Innymi słowy dopóty nie będzie przeprowadzone postępowania spadkowe nie może być mowy o podatku, bowiem sama powołanie do spadku na mocy ustawy jeszcze nie czyni danej osoby spadkobiercą. Zawsze może się znaleźć ktoś, kto powołanie do spadku podważy, choćby przedkładając testament. Urząd skarbowy nie może zatem naliczać podatku. Jednakże jeżeli teść zmarł w 2013 r., to jego żona i córki podatku od spadku i tak nie zapłać.

 

Do urzędu miasta można natomiast udać się bez postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i wskazać, że od tej chwili podatek będzie płaciła tylko teściowa i co do zasady decyzja wymiarowa winna być wydawana tylko na nią.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu