Stawka ryczałtu

• Autor: Aleksander Słysz

Czy usługa opisana numerem 63.11.19, tj. „pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”, może być opodatkowana stawką ryczałtu 8,5%?

Stawka ryczałtu

Czy usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych może być opodatkowana 8,5% stawką ryczałtu?

Poniżej wyjaśniam Panu wątpliwości związane ze stawką ryczałtu.

Usługa o kodzie PKWiU 63.11.19.0, tj.: „pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”, może być opodatkowana 8,5% stawką ryczałtu.

Jest tak, ponieważ 17% stawką ryczałtu są opodatkowane zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z usług: „przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1)”. Kluczem od odczytania właściwego znaczenia przepisu jest tu tajemnicze „ex”. Ilekroć w ustawie używa się określenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to zgodnie z art. 4 ust. 4 wskazanej ustawy, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Zatem 17% stawką opodatkowane będą tylko i wyłącznie te usługi z grupowania 63.11.1, które dotyczą „przetwarzania danych”.

Usługa 63.11.19.0, tj. „pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych” może być zatem opodatkowana 8,5% stawką ryczałtu jako „zwykły” przychód z działalności usługowej, o ile nie dotyczy to bezpośrednio przetwarzania danych.

Analogicznie wskazuje fiskus, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 kwietnia 2013 r. (sygn. ITPB1/415-193/13/PSZ) wskazuje, że: „Przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia wskazanych we wniosku usług sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 63.11.19.0 oraz 63.11.13.0 będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust.1 pkt 3 lit. b) ww. ustawy. Jedynie gdyby wykonywane usługi były związane z przetwarzaniem danych, uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 17% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne”.