Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nadliczbowe godziny pracy w firmie w Irlandii

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 01.07.2011

Pracuję u irlandzkiego pracodawcy na umowę. Często muszę pracować w nocy, a także w weekendy. Czy należą mi się jakieś dodatkowe pieniądze za te nadliczbowe godziny? Dodam, że nie mam opisu zakresu obowiązków, tylko umowę, z której wynika praca w dzień od poniedziałku do piątku. Dodam też, że umowa była zawarta na okres pół roku, a pracuję w tej firmie już ponad 4 lata bez nowej umowy.

Elżbieta Gołąb

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Zgodnie z przepisami polskiej ustawy Prawo międzynarodowe prywatne, art. 33 § 1, „jeżeli strony nie dokonały wyboru prawa, stosunek pracy podlega prawu państwa, w którym strony w chwili powstania tego stosunku mają miejsce zamieszkania albo siedzibę. Jeżeli praca jest, była lub miała być wykonywana w przedsiębiorstwie pracodawcy, rozstrzyga, zamiast jego miejsca zamieszkania albo siedziby – siedziba przedsiębiorstwa”.

 

Czyli w Pańskim przypadku nie mają zastosowania przepisy polskiego Kodeksu pracy (choć byłby w opisanej przez Pana sytuacji znacznie korzystniejsze), lecz przepisy prawa irlandzkiego. Zgodnie z przepisami tego prawa warunki zatrudnienia ustalają ze sobą pracownik i pracodawca. Należy pamiętać o tym, że nie mogą być one gorsze od gwarantowanych przez irlandzki Kodeks pracy. W oparciu o przepisy ustawy o warunkach zatrudnienia (The Terms of Employment (Information) Acts) z roku 1994 i późniejszymi jej nowelizacjami, pracodawca w ciągu 60 dni ma obowiązek przedstawienia pracownikowi na piśmie pełnej informacji o sposobie i warunkach zatrudnienia.

 

Ustawa o warunkach zatrudnienia mówi o 16 takich punktach. Informacje, które pracownik powinien otrzymać od pracodawcy. to:

 

 1. nazwisko lub nazwa firmy i adres pracodawcy;
 2. miejsce wykonywania pracy;
 3. rodzaj wykonywanej pracy i zajmowane stanowisko;
 4. data rozpoczęcia pracy;
 5. przewidywany czas zatrudnienia (gdy podejmowana jest praca na okres tymczasowy, ale powyżej 1 miesiąca);
 6. data wygaśnięcia umowy o pracę (zatrudnienie na czas określony);
 7. stawka wynagrodzenia w euro na godzinę (wysokość stawki w danym czasie powinna być zgodna z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu – National Minimum Wage Act – przynajmniej taka sama, ale nie niższa);
 8. terminy wypłat i ich częstotliwość (co tydzień, co dwa tygodnie, co miesiąc);
 9. godziny pracy, z pełnym określeniem godzin nadliczbowych;
 10. prawo do przerwy w pracy w ciągu jednego dnia roboczego;
 11. prawo do płatnego urlopu;
 12. określenie praw, które przysługują pracownikowi z chwilą utraty zdolności do pracy (choroba, wypadek, inne);
 13. informacje na temat emerytury i irlandzkich programów funduszy emerytalnych;
 14. określenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę, który obowiązuje pracodawcę i pracownika;
 15. informacje o umowach zbiorowych, które mogą wpływać na umowę o pracę;
 16. potwierdzenie prawa pracownika do otrzymywania od swojego pracodawcy na piśmie informacji o wysokości wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę, za dowolny okres zatrudnienia w okresie ostatnich 12 miesięcy.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Informacji o warunkach zatrudnienia nie otrzymuje osoba, która pozostaje w stosunku pracy przez okres krótszy niż 30 dni.

 

Maksymalny tygodniowy czas pracy wynosi 48 godzin. Pracownik pracujący przez 4-5 godzin ma prawo do 15 minutowej przerwy. Gdy czas pracy wynosi ponad 6 godzin, przerwa może trwać 30 minut. Długość urlopu zależy od ilości przepracowanych godzin. Pracownikowi należą się minimum cztery tygodnie płatnego urlopu w ciągu roku. Takie prawo obowiązuje osoby, które u tego samego pracodawcy przepracowały 1365 godzin. Jeżeli ktoś pracuje krócej, jeden tydzień urlopu przysługuje mu po przepracowaniu trzech miesięcy.

 

Indywidualne kontrakty mogą przewidywać wydłużenie urlopu.

 

Generalnie irlandzkie prawo nie nakłada na pracodawcę obowiązku płacenia za nadgodziny więcej niż za normalne godziny pracy. Jeżeli chodzi o przepracowane przez pracownika nadgodziny, to pracodawca ma tutaj dwie możliwości: albo zapłacić za owe godziny, albo dać pracownikowi dodatkowy płatny czas wolny od pracy. Jeżeli pracodawca decyduje się płacić za nadgodziny więcej, umieszcza odpowiednią klauzulę w umowie o pracę (dlatego tak ważne jest, żeby ją posiadać). Należy również pamiętać, że określenie ilości godzin podstawowych zależy od pracodawcy, na ogół waha się pomiędzy 35 a 45 godzin tygodniowo (maksymalnie 48 godzin), więc uprawnienie do płacy za nadgodziny albo czasu wolnego równego ilości przepracowanych nadgodzin będzie różne dla pracowników różnych firm. Przerwy w pracy nie są wliczane do czasu pracy i tym samym nie są płatne. Podobnie rzecz się ma z przerwą na lunch oraz z czasem potrzebnym na dojazd do i z pracy. Jeżeli pracuje się na nocną zmianę, to nie można pracować dłużej niż przez 8 godzin na dobę.

 

Zgodnie z prawem obowiązującym w Irlandii pracownik ma prawo do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na każdy okres 24 godzin pracy, ponadto po każdych 7 dniach pracy przepisy przewidują 24 godziny nieprzerwanego odpoczynku, (mogą one być kontynuacją jednego ze wspomnianych okresów 11-godzinnych). Możliwe jest także skorzystanie z wypoczynku w systemie 2 razy po 24 godziny w ciągu tygodnia następującego po tygodniu, w którym nie wykorzystało się przysługujących godzin na odpoczynek.

 

Na podstawie umowy o pracę i irlandzkich przepisów przysługuje Panu jeden dzień wolny na każde 7 dni przepracowanych. Przerwy między pracą nie mogą być mniejsze niż 11 godzin. W tygodniu nie może Pan pracować więcej niż 48 godzin. Nadgodziny są płatne, jeżeli pracował Pan ponad 4 godzin powyżej tygodniowej normy czasu pracy. Powinien Pan był otrzymać opis zakresu obowiązków, bo do niego odnosi się umowa o pracę i w nim powinien być określony Pański normalny tygodniowy wymiar czasu pracy. Za przepracowane mniej niż 4 godziny powyżej tego wymiaru powinien Pan otrzymywać czas wolny, a nie zapłatę. Czas wolny powinien być wykorzystany w czasie 4 tygodni po jego przepracowaniu.

 

Co do pracy godzinach nocnych, może to wynikać z Pańskiego czasu pracy – powinien być on określony opisie zakresu obowiązków.

 

Jeżeli normy te zostały przekroczone i nie otrzymał Pan wynagrodzenia za przepracowane godziny lub czasu wolnego, to powinien Pan zgłosić się do National Employment Rights Authority, Information Services Government Building, O’Brien Road, Carlow, Ireland tel. 917 8990, strona to www.employmentrights.ie lub e-mail: info@employmentrights.ie.

 

Jeżeli roszczenie będzie zasadne, to sprawę skieruje się do Rights Commissioner (coś w rodzaju sądu polubownego dla prawa pracy, przed sądem pracy). On rozpatrzy skargę, oddali ją lub w całości uzna. Istnieje możliwość zasądzenia rekompensaty za złamane prawa pracownicze. Można także od razu zgłosić się do Rights Commissioner. To jest strona internetowe owej instytucji: www.lrc.ie.

 

Może Pan uzyskać informację także w Biurze Informacji ds. praw pracowniczych – www.entemp.ie – lub zgłosić całą sprawę naruszenia Pańskich praw pracowniczych do inspekcji pracy w Irlandii – www.hsa.ie lub do sądu ds. Kodeksu pracy i stosunków prawnych – www.labourcourt.ie.

 

Powinien Pan wystąpić o odszkodowanie, szczególnie że pracodawca nie wywiązał się wobec Pana także z innych obowiązków – np. nie dołączył do umowy wspomnianego aneksu, nie odnowił umowy o pracę.

 

Cudzoziemiec, który staje się pracownikiem irlandzkiej firmy lub przedsiębiorcy, nabywa wszystkie prawa i obowiązków jak obywatele Irlandii. Cudzoziemiec, obywatel jednego z 26 krajów Unii Europejskiej, ma te same prawa pracownicze i pełną ochronę socjalno-prawną co pracownik z irlandzkim paszportem.

 

W chwili obecnej może Pan złożyć skargę na pracodawcę irlandzkiego do inspektora ds. pracy (Labour Inspectorate). Może Pan również poinformować o tym fakcie Biuro Informacji ds. pracowniczych Employment Rights Information Unit, Departament of Enterprise, Trade and Employment.

 

Względnie może Pan skontaktować się z irlandzkimi związkami zawodowymi – Irish Congress of Trade Unions.

 

Pracownik, który przepracował w Irlandii dłużej niż rok, w razie nadużyć pracodawcy w związku z brakiem dostarczenia mu umowy o pracę (przez tak długi czasu jak w Pańskiej sytuacji – cztery lata) może złożyć oficjalną skargę na pracodawcę do Pełnomocnika Praw Obywatelskich (The Rights Commisissioner Service).

 

Są instytucje prawne, które mogą pomóc w sporządzeniu pozwu, skargi, a mianowicie jest to www.flac.ie oraz http://www.workfair.org/lg–pl–p1.php.

 

Nie ma Pan zaś możliwości zgłaszania swoich roszczeń wynikających z nieprzestrzegania praw pracowniczych przed polski sąd pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 10 - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty na 16-letnie dziecko a zamieszkiwanie w Irlandii

Mieszkam wraz z 16-letnim dzieckiem w Irlandii. Mój mąż także tutaj mieszka. Czy mogę starać się o alimenty od męża na syna, jeśli syn nadal się uczy?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »