Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek dla obywatela polskiego na Ukrainie

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 01.02.2019

Urodziłem się na Ukrainie, skąd w 1995 r. wyjechałem do Polski, gdzie na stałe osiedliłem się, jednocześnie przyjmując w 2007 r. obywatelstwo polskie. Z obywatelstwa ukraińskiego musiałem zrezygnować. Moi rodzice, którzy pozostali na Ukrainie, zapisali mi w spadku mieszkanie we Lwowie. Rodzice są już w bardzo podeszłym wieku, natomiast ja, będąc obywatelem polskim, nie za bardzo wiem, jakie prawa mi przysługują w stosunku do zapisanego spadku i jakie kroki właściwie powinienem poczynić teraz lub po śmierci rodziców, aby mieszkanie po prostu nie przepadło.

Z góry dziękuję


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W stosunkach między Polską a Ukrainą obowiązuje umowa z dnia 24 maja 1993 r. o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych (Dz. U. 1994 r. Nr 96, poz. 465). Zgodnie z art. 37 tej umowy:

 

„1. Stosunki prawne w zakresie dziedziczenia mienia ruchomego określa prawo tej Umawiającej się Strony, której obywatelem był spadkodawca w chwili śmierci.

2. Stosunki prawne w zakresie dziedziczenia mienia nieruchomego określa prawo tej Umawiającej się Strony, na której terytorium mienie to jest położone.

3. Ustalenie, czy rzecz wchodząca w skład spadku jest ruchomością czy nieruchomością, określa prawo tej Umawiającej się Strony, na której terytorium rzecz ta się znajduje”.

 

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 11 marca 2009 r. (sygn. akt I CSK 302/2008) stwierdził, że do stosunków prawnych dotyczących nieruchomości właściwe są prawo i organy tej umawiającej się strony, na której terytorium nieruchomość jest położona.

 

Przytoczony przepis rozstrzyga więc, że w sprawie o ustalenie istnienia (także w przeszłości) prawa własności nieruchomości położonej na Ukrainie jurysdykcję krajową mają sądy ukraińskie. Tak samo będzie w Pana sytuacji – spadek w Polsce po spadkodawcy, obywatelu polskim, będzie podlegał prawu polskiemu, a z kolei spadek na Ukrainie, w którego skład wchodzi nieruchomość położona na Ukrainie – podlegał będzie prawu ukraińskiemu.

 

Na Ukrainie, tak jak i w Polsce, dla przyjęcia spadku ustala się termin 6 miesięcy, który zaczyna biec od momentu otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy (art. 1270 Kodeksu cywilnego Ukrainy). Jeśli spadkobierca  we wskazanym wyżej terminie nie złoży oświadczenia o przyjęciu spadku, uważa się, że nie przyjął spadku. Dla złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku na Ukrainie spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy. Jeśli spadkobierca uchybi temu terminowi i nie złoży odpowiedniego oświadczenia, to nie nabędzie praw do spadku po spadkodawcy w ogóle. Jednakże powyższe nie dotyczy spadkobiercy, który mieszkał ze spadkodawcą na dzień jego śmierci. Jeśli spadkobierca, który cały czas mieszkał ze spadkodawcą na dzień jego śmierci, nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy, to uważa się, że taka osoba spadek przyjęła (art. 1279 Kodeksu cywilnego Ukrainy).

 

Jak wynika z powyższego, żeby nabyć spadek na Ukrainie, powinien Pan po śmierci każdego z rodziców złożyć oświadczenie dotyczących przyjęcia spadku u notariusza za miejscem zamieszkania rodziców.

 

Obcokrajowcy na Ukrainie mają takie same prawa dotyczące dziedziczenia majątku na Ukrainie co i obywatele tego państwa. Jednakże jeśli chodzi o dziedziczenie nieruchomości, to tutaj są wyjątki. Obcokrajowiec bez problemu może nabyć w spadku dom, mieszkanie, oprócz gruntów rolnych.

 

Reasumując, na dzień dzisiejszy nie musi Pan poczynać żadnych dodatkowych kroków, żeby w przyszłości odziedziczyć spadek na Ukrainie. Należy w Pana sprawie jedynie pamiętać o złożeniu wniosku o przyjęciu spadku u notariusza w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci każdego z rodziców.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus zero =

»Podobne materiały

Spadek na Ukrainie – usunięcie spadkobiercy od dziedziczenia

Mieszkam w Polsce i mam polskie obywatelstwo, ale rodzinę mam w Kijowie. Niedawno zmarła moja mama. Założyłam w terminie sprawę o przyjęcie spadku po niej u notariusza. Pozostawiła po sobie mieszkanie własnościowe. Obecnie nikt w nim nie jest zameldowany. Mama miała nas troje. Siostra, kt

Spadek po babci zmarłej na Ukrainie

Moi rodzice nie żyją od 10 lat, matka taty zmarła natomiast w 1954 r. Zostawiła kamienicę na Ukrainie. Posiadam jej akt własności przetłumaczony na język polski. Dysponuję też zaświadczeniem, że po jej śmierci prawdopodobnie majątek przejął Skarb Państwa. Wraz z innymi spadkob

Dokumenty wymagane po stronie ukraińskiej i polskiej do zawarcia związku małżeńskiego

Jestem rozwódką. Przed rokiem poznałam obywatela Ukrainy, również po rozwodzie, i niedawno postanowiliśmy się pobrać. Mój partner obecnie przebywa na Ukrainie, ale związek małżeński chcielibyśmy zawrzeć w Polsce i tu razem zamieszkać, a więc chodzi o pobyt stały. Właśnie wysłał
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »