Mamy 8845 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przepisać działalność gospodarczą na żonę po śmierci męża?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 18.03.2019

Tydzień temu zmarł mój ojciec. Prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, była zapisana tylko na niego. Mama chciałaby tę firmę przejąć, ale nie wie, czy można i jakie papiery trzeba by wypełnić i kogo poinformować. Konta bankowe były na tatę: prywatne z subkontami i firmowe z subkontami. Mama się obawia, że nie będzie miała do nich dostępu. Nie było dyspozycji na wypadek śmierci, a ona nie była współwłaścicielką. Faktury firmy również były opłacane z tego konta. Jak przepisać działalność gospodarczą na żonę po śmierci męża? Jak mama może przejąć i nadal prowadzić biznes (jedyne źródło dochodu)? Mama ma trójkę dzieci, z jednym nie ma dobrego kontaktu. Czy dzieci muszą się zrzec spadku, by mama mogła dalej prowadzić firmę? Tato zmarł w wieku 58 lat, mama ma 56 lat.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Sprawy spadkowe często nie należą do łatwych, przeciwnie – potrafią być naprawdę skomplikowane. Trudno jest zmierzyć się z tym problemem, tym bardziej że wcale nie będzie można łatwo i szybko go rozwiązać.

 

Zmarły tato prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, a taka działalność nie podlega dziedziczeniu – jest ona ściśle związana z osobą przedsiębiorcy, a działalność z chwilą śmierci zostaje wykreślona z rejestru przedsiębiorców, gdyż nie ma tu żadnej osoby prawnej, a jedynie osoba fizyczna, która jest przedsiębiorcą. Co prawda, prowadzone są prace dotyczące ustanowienia zarządu sukcesyjnego, na razie jednak te przepisy nie weszły w życie, a więc należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

 

Dlatego też niemożliwe jest odziedziczenie przedsiębiorstwa jako zorganizowanej całości, możliwe jest po prostu odziedziczenie składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Podlega ono normalnym zasadom dziedziczenia, jak wszystkie inne składniki majątku. Zgodnie z art. 931 K.c. w pierwszej kolejności do dziedziczenia powołane są dzieci spadkodawcy i małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Postępowanie spadkowe należy przeprowadzić, aby móc legalnie dysponować tym majątkiem. Można to zrobić w dwojaki sposób – albo poprzez przeprowadzenie postępowania w sądzie, albo też u notariusza. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można uczynić również u notariusza, jeśli strony są zgodne i nie ma między nimi sporu. Metoda ta jest niewątpliwie najszybsza, a także prosta. Jednak podaje Pani, że z jednym z rodzeństwa jest problem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jak przepisać działalność gospodarczą na żonę po śmierci męża?

 

Zrzeczenie się spadku nie pomoże Pani matce. Zgodnie z art. 1020 K.c. – spadkobierca, który spadek odrzucił, traktowany jest jak ten, który nie dożył otwarcia spadku. Oznacza to, iż spadek przechodzi na zstępnych spadkobiercy, czyli dzieci, i tak potem krąży w rodzinie. Jeśli zaś miałaby go przejąć Pani matka, pozostali spadkobiercy powinni przyjąć spadek i przekazać jej swój udział w spadku. Należałoby to zrobić jak najszybciej.

 

Jeśli chodzi o środki na koncie, to niestety sprawa również nie jest prosta. Środki na koncie również wchodzą w skład majątku spadkowego. Jednocześnie jednak były one majątkiem wspólnym, a więc połowa należy do Pani matki, gdyż zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólnota majątkowa, a do majątku wspólnego należą w szczególności dochody z wynagrodzenia za pracę i innej działalności zarobkowej. Tak więc połowa środków na koncie jako część wspólnoty majątkowej jest własnością żony spadkodawcy, a połowa to masa spadkowa. Bank najprawdopodobniej zablokuje te środki, dopóki nie zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe, gdyż wcześniej nie będzie wiedział, kto jest spadkobiercą i w jakim udziale. Niestety, często z bankami w takich sytuacjach nie jest łatwo coś załatwić, choć czasem się udaje, ale dużo tutaj zależy również od wewnętrznych procedur w banku.

 

Najlepiej będzie, jeśli Pani matka założy własną działalność gospodarczą o takim samym profilu na swoje nazwisko. Niestety nie przejmie po mężu przedsiębiorstwa, ani zawartych przez niego umów (wygasły z chwilą śmierci), ale może zawrzeć nowe z dotychczasowymi kontrahentami. Póki co najlepiej byłoby korzystać z majątku do prowadzenia działalności gospodarczej i prowadzić postępowanie spadkowe. Jeśli większość przekaże jej swoje udziały, i tak będzie miała większość tego majątku, w tym firmowego, można dokonać spłaty tej osoby, która się nie będzie zgadzać. Można oczywiście dokonać również pewnej spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców, tutaj nie ma ograniczeń w tej sprawie.

 

Należy niewątpliwie zawiadomić urząd miasta, wydział ewidencji działalności gospodarczej, a także ZUS i urząd skarbowy o śmierci oraz wykreśleniu z rejestru przedsiębiorców. Można również zawiadomić kontrahentów, spróbować z nimi dalej współpracować.

 

Trudno jest mi ocenić, czy ewentualnie przysługiwałoby Pani mamie prawo do renty po zmarłym mężu, gdyż można ją otrzymać, gdy zmarły miał prawo do emerytury lub renty lub też spełniał do nich warunki, ewentualnie pobierał zasiłek przedemerytalny czy też świadczenie przedemerytalne, a wdowa ukończyła 50 lat lub jest niezdolna do pracy. Wspomina Pani, że ojciec miał 58 lat, więc mama chyba by nic nie otrzymała, ale trudno jest jednoznacznie orzec.

 

Śmierć wywołuje zawsze problemy i komplikacje, a niestety nie ma uregulowań dotyczących dziedziczenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej, gdyż nie jest ono osobnym bytem prawnym, a jedynie przedsiębiorcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, a więc przedsiębiorca zostaje wykreślony z rejestru przedsiębiorców. Można już tylko założyć nową działalność o takim samym profilu, przeprowadzić postępowanie spadkowe, jeśli pozostali spadkobiercy się zgodzą, to przekazać swoje udziały w spadku jednej osobie, aby ułatwić jej prowadzenie owej działalności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dziedziczenie akcji a podwójne opodatkowanie

W 2005 r. odziedziczyłam akcje PKO BP po swoim mężu. Przy wycenie wartości akcji, niezbędnej do obliczenia wysokości podatku z tytułu dziedziczenia, urząd skarbowy stanął na stanowisku, że liczy się nie wartość nominalna, ale giełdowa z dnia wejścia w ich posiadanie (na giełdzie były w obrocie akcje nabyte w normalnym trybie). Taki podatek zapłaciłam. Mam dwa pytania dotyczące sposobu obliczania podatku z tytułu sprzedaży tych akcji: 1. Cena ich nabycia jest określona na 0 zł. Czy obliczając dochód ze sprzedaży, mam prawo odliczyć koszty podatku poniesione z tytułu dziedziczenia? Zakładam, że tak, bowiem w przeciwnym wypadku doszłoby do podwójnego opodatkowania. 2. W 2007 r. sprzedałam cześć tych akcji. Płacąc podatek (kwiecień 2008), nie dokonałam wspomnianego odliczenia. Czy mogę dochodzić zwrotu nadpłaty?

Ustalenie spadkobierców w sprawie spadkowej

Staram się o odzyskanie nieruchomości po pradziadku. Muszę więc podać dane wszystkich spadkobierców, ale nie do końca są mi znane (dotyczy to trzech osób). Nie wiem, czy te osoby żyją i ewentualnie gdzie mieszkają. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Oświadczenie o odrzuceniu spadku

W polskim sądzie będzie przeprowadzane postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po moim wujku, który przed śmiercią mieszkał w Kanadzie. Spadkobiercą jest mój kuzyn (syn wuja) – mieszka on w Kanadzie i nie może wziąć udziału w postępowaniu spadkowym. Kuzyn jest osobą starszą – ma 70 lat. Jego przyjazd jest praktycznie niemożliwy. Kuzyn powiedział, że chce, abym to ja przejął jego udział w spadku. Jak doprowadzić do sytuacji, w której to ja będę spadkobiercą? Czy kuzyn ma złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »