Usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie

• Autor: Dariusz Kostyra

Jak napisać usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie? Przyczyną jest opieka nad dzieckiem.

Usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie

Jak napisać usprawiedliwienie nieobecności świadka na rozprawie?

Pismo takie nie musi być wcale skomplikowane. Wystarczy wskazać w nim dane personalne świadka, który żąda usprawiedliwienia oraz organu, do którego kieruje się takie pismo - w tym przypadku Sądu. W takim piśmie należy również zaznaczyć sygnaturę akt jeśli na wezwaniu była podana.

Forma prośby jest dowolna. Istotny jest powód, który należy uzasadnić. Jeśli powodem była opieka nad dzieckiem np. z powodu jego choroby, to należy przedstawić zaświadczenie lekarskie o chorobie dziecka. Jeśli dziecko nie było chore o świadek-opiekun nie mógł dziecka pozostawić samego to należy tą okoliczność wyartykułować, zwracając się np. o przesłuchanie na miejscu lub o wskazanie dogodnego terminu na przesłuchanie.