Nieobecność świadka w sądzie

• Autor: Marcin Górecki

Jestem świadkiem w pewnej sprawie. Tak się pechowo złożyło, że zapomniałem udać się do sądu na rozprawę. Za tę nieobecność sąd nałożył na mnie karę grzywny (1000 zł). Nie mogę okazać zwolnienia lekarskiego, a kara jest wysoka. Co robić?

Nieobecność świadka w sądzie

Nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka na sprawie

Z przesłanych przez Pana dokumentów wynika, iż nie jest to sprawa karna. Zatem w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z procedurą regulowaną Kodeksem postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.). Jak podaje art. 1 K.p.c.:

„Art. 1. Kodeks postępowania cywilnego normuje postępowanie sądowe w sprawach ze stosunków z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, jak również w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz w innych sprawach, do których przepisy tego Kodeksu stosuje się z mocy ustaw szczególnych (sprawy cywilne)”.

Ponadto, jak wynika z treści pytania, jest Pan świadkiem w sprawie.

W Pana sytuacji istotna jest treść art. 274 § 1 K.p.c. Wspomniany przepis stanowi:

„Art. 274. § 1. Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie”.

Usprawiedliwienie się świadka z niestawiennictwa na sprawie

Z kolei według art. 275 K.p.c.:

„Art. 275. Świadek w ciągu tygodnia od daty doręczenia mu postanowienia skazującego go na grzywnę lub na pierwszym posiedzeniu, na które zostanie wezwany, może usprawiedliwić swe niestawiennictwo. W razie usprawiedliwienia niestawiennictwa sąd zwolni świadka od grzywny i od przymusowego sprowadzenia. Postanowienia sądu mogą zapaść na posiedzeniu niejawnym”.

Przepis przewiduje dwie możliwości usprawiedliwienia nieobecności:

  • w terminie tygodnia od daty doręczenia postanowienia skazującego na grzywnę lub
  • na pierwszym posiedzeniu, na które świadek zostanie wezwany.

Świadek może usprawiedliwiać swe niestawiennictwo chorobą lub inną ważną przyczyną (np. niezbędnym wyjazdem służbowym). Okoliczności mające uzasadnić usprawiedliwienie powinny być w odpowiedni sposób udokumentowane. Proszę zatem w sposób możliwie dokładny przypomnieć sobie, co Pan robił w dniu, w którym miał się Pan stawić w sądzie, bowiem prócz zwolnienia lekarskiego możliwe jest także inne usprawiedliwienie Pana nieobecności w sądzie.

Ukaranie grzywną z powodu niestawienia się świadka na sprawie mimo wezwania

Na postanowienie o ukaraniu grzywną z powodu nieusprawiedliwionego niestawiennictwa świadkowi przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 5).

Jak stanowi art. 163 § 1 K.p.c.:

„Art. 163. § 1. Jeżeli kodeks przewiduje grzywnę bez określenia jej wysokości, grzywnę wymierza się w kwocie do pięciu tysięcy złotych. Grzywny ściąga się w drodze egzekucji sądowej na rzecz Skarbu Państwa”.

Możliwe jest zatem zażalenie na samą wysokość grzywny jako kwotę zbyt wygórowaną. Kwotę grzywny sąd ustala według własnego uznania.