Prezes stowarzyszenia a praca na etacie i własna firma

Jestem zatrudniona na 1/3 etatu jako główna księgowa w przedszkolu, na 1/2 etatu jako główna księgowa w stowarzyszeniu OPP. Oprócz tego prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – biuro rachunkowe. Czy takie połączenie jest zgodne z prawem? Czy mogę dalej tak być zatrudniona i równocześnie prowadzić działalność gospodarczą? Dzisiaj zaproponowano mi stanowisko prezesa w tym stowarzyszeniu. Czy będąc zatrudnioną tak, jak opisałam, mogę być prezesem? Czy musiałabym jednak zamknąć biuro rachunkowe?

Prezes stowarzyszenia a praca na etacie i własna firma

Łączenie prowadzenia działalności gospodarczej z byciem prezesem w stowarzyszeniu

Ani ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 239), ani ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 1393) nie zawierają zapisów, na podstawie których byłoby niemożliwe łączenie pracy z działalnością gospodarczą, czy łączenie prowadzenia działalności gospodarczej z byciem prezesem w stowarzyszeniu.

Zgodnie z art. 10 ustawy o stowarzyszeniach statut stowarzyszenia określa w szczególności:

„1) nazwę stowarzyszenia, odróżniającą je od innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji;

2) teren działania i siedzibę stowarzyszenia;

3) cele i sposoby ich realizacji;

4) sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków;

5) władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje;

6) sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał;

7) sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich,

8) zasady dokonywania zmian statutu;

9) sposób rozwiązania się stowarzyszenia.”

Samorządność stowarzyszeń przejawia się między innymi w tym, że sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków, a także tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu i kompetencje władz stowarzyszenia określane są w statucie.

Zatem kwestia ewentualnych następstw wystąpienia faktu łączenia członkostwa w stowarzyszeniu (czy nawet pełnienia tam funkcji) z prowadzeniem działalności gospodarczej (i pracą na etacie) powinno wynikać właśnie ze statutu. Jeśli kwestia ta nie jest w statucie uregulowana – nie ma ku temu przeszkód.